Jak na krásnou úrodu paprik: Pomocnou ruku podá močovina

Pokud byste si letos rádi pochutnali na opravdu bohaté úrodě paprik, pak je zkuste vyživit docela obyčejnou močovinou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Papriky ne vždy rostou tak, jak byste si představovali. Leckdy je na vině počasí, škůdci, nebo nemoci – ovšem jejich kondici můžete ovlivnit i prostřednictvím každodenní zálivky. Stačí totiž do ní jen přidat trochu toho správného hnojiva. Zkušení zahrádkáři nedají dopustit na močovinu – koneckonců, v ČR se používá už od dob ČSSR.

Hnojení paprik močovinou

Hnojení paprik močovinou je běžnou zemědělskou praxí, která se používá každoročně zejména kvůli dodávání dusíku v prvních pěstebních měsících. Močovina totiž obsahuje vysoké množství tohoto důležitého prvku, nezbytného pro růst a vývoj rostlin. Při hnojení paprik močovinou je důležité dbát na správné dávkování. Obvykle se doporučuje aplikovat močovinu v množství kolem 20 až 30 gramů na metr čtvereční. Je důležité ji rozptýlit rovnoměrně kolem rostlin a poté záhon zalít vodou, aby se dusík dobře vstřebal do půdy.

Hnojení paprik močovinou by ovšem mělo být vždy prováděno s maximální opatrností. Příliš vysoké množství dusíku totiž může vést k nadměrnému růstu zelené hmoty na úkor plodů nebo způsobit spálení rostlin. Je proto důležité dodržovat doporučené dávkování a pravidelně sledovat stav rostlin. Pokud zpozorujete nadbytek dusíku (projeví se rychlým růstem zelených částí a naopak minimálním množství květů), pak na hnojení na nějaký čas uberte.

Jak hnojit papriky močovinou – návod

Při hnojení paprik močovinou je důležité dodržovat správné postupy. A nezáleží na tom, zda pěstujete klasickou papriku setou (Capsicum annuum) alias papriku roční, nebo papriku křovitou (Capsicum frutescens), papriku čínskou (Capsicum chinense) a jiné druhy chilli papriček. Hnojení paprik močovinou by mělo být prováděno ve fázi aktivního růstu rostlin. Obvykle se doporučuje je začít hnojit asi 3 týdny po výsadbě a pokračovat v tom pravidelných intervalech, přibližně jednou za 4 týdny.

Pěstování paprik iZdroj fotografie: Depositphotos

Doporučené dávkování močoviny se může lišit v závislosti na typu půdy, druhu papriky a místních podmínkách. Obecně se doporučuje aplikovat kolem 20 až 30 gramů močoviny na metr čtvereční plochy. Přesné dávkování byste však měli získat z návodu od výrobce nebo se poradit s odborníkem. A jak toto hnojivo aplikovat? Močovinu rozptylte rovnoměrně kolem rostlin. Můžete ji jemně zarýt do půdy nebo rozptýlit na povrchu a lehce zapracovat. Dbejte na to, aby nezůstala příliš koncentrovaná na jednom místě, protože to by mohlo způsobit spálení rostlin.

Co si ještě pohlídat

Po aplikaci močoviny je důležité záhon důkladně zalít vodou. To pomůže močovině dobře se rozpustit a umožní rostlinám snadno přijímat z půdy dusík. Stále však nezapomeňte papriky kontrolovat. Pokud si všimnete příznaků nadměrného růstu zelené hmoty nebo spálení listů, je možné, že jste použili příliš velkou dávku močoviny. V takovém případě na čas množství podávaných živin snižte. Jedině tak předejdete možnému poškození své zeleniny. A pokud vám nevyhovuje močovina, pak vsaďte třeba na jód.

Jaké jsou vaše triky pro maximální úrodu paprik?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články