Jak na obří úrodu borůvek: S kávovou sedlinou bude několik plných kbelíků

I borůvky potřebují správně pohnojit. Pokud to totiž neuděláte, pak se na velkou úrodu rozhodně těšit nemůžete. Nebudou plodit skoro vůbec.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum, syn. Cyanococcus corymbosus) je na našich zahradách známá také jako kanadská či americká borůvka. Většinou roste tak nějak sama od sebe (pokud má kyselý substrát a dostatek závlahy), ale někdy se jí přece jen nedaří. Dost možná je to tím, že jste zapomněli na řez. Právě ten je totiž velmi důležitý pro stimulaci růstu a lepší rozvětvení. Je to také způsob, jak v létě přesměrovat energii rostliny na produkci plodů (nemusí se totiž soustředit se na udržování starých stonků).

Proč je prořezávání borůvek důležité

Kromě toho je prořezávání nezbytné k odstranění všech nemocných a odumřelých částí borůvek, čímž se minimalizuje riziko rozvoje houbových infekcí a škůdců. Ideální dobou pro prořezávání je časné jaro, konkrétně březen až duben. Mělo by se však provádět s rozvahou a pouze tehdy, když nehrozí příchod mrazivých dnů. V opačném případě by teploty pod bodem mrazu mohly keříkům uškodit, jak mi poradila moje známá zahradnice.

Neocenitelné výhody konzumace borůvek

Jak prořezávat americké borůvky

Způsob prořezávání amerických borůvek závisí na jejich stáří. Mladé rostliny (do pěti let věku) nevyžadují rozsáhlý řez, pokud nejsou příliš řídké. V takových případech lze jejich větve zkrátit na polovinu, což podpoří rychlé rozvětvení a zahuštění. Naopak starší keře borůvek vyžadují rozhodnější zásahy.

V první řadě je nutné zastřihnout konce větví, které v předchozí sezóně plodily. Zlomené nebo nemocné větve je třeba odříznout úplně. Dále by měl následovat sestřih všech větví asi o třetinu, jak už Chalupáři-Zahrádkáři uvedli dříve.

Pokud nejsou vaše borůvky obsypány takovým množstvím květů, jaké jste nejspíše očekávali, pak se zaměřte na jejich hnojení. iZdroj fotografie: Paxson Woelber / Creative Commons / Attribution 2.0
Pokud nejsou vaše borůvky obsypány takovým množstvím květů, jaké jste nejspíše očekávali, pak se zaměřte na jejich hnojení

Když borůvky neplodí, pohnojte je sedlinou

Borůvkám se však nemusí dařit i z jiného důvodu – dost možná je nepěstujete v dostatečně kyselém prostředí, jak píše web NašeZahrada. A jak proti tomu bojovat? Specializovaný portál NašeKrásnáZahrada radí použít kávovou sedlinu. Stačí ji jen nasušit a poté promíchat se substrátem tak, aby se dostala co nejblíž ke kořenům borůvek. Když takhle své keříky pohnojíte jednou do měsíce, budete brzy výsledkem příjemně překvapeni.

Jaké jsou vaše triky pro správnou péči o borůvky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články