I borůvky potřebují správně pohnojit. Pokud to totiž neuděláte, pak se na velkou úrodu rozhodně těšit nemůžete. Nebudou plodit skoro vůbec.
Brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum, syn. Cyanococcus corymbosus) je na našich zahradách známá také jako kanadská či americká borůvka. Většinou roste tak nějak sama od sebe (pokud má kyselý substrát a dostatek závlahy), ale někdy se jí přece jen nedaří. Dost možná je to tím, že jste zapomněli na řez. Právě ten je totiž velmi důležitý pro stimulaci růstu a lepší rozvětvení. Je to také způsob, jak v létě přesměrovat energii rostliny na produkci plodů (nemusí se totiž soustředit se na udržování starých stonků).
Proč je prořezávání borůvek důležité
Kromě toho je prořezávání nezbytné k odstranění všech nemocných a odumřelých částí borůvek, čímž se minimalizuje riziko rozvoje houbových infekcí a škůdců. Ideální dobou pro prořezávání je časné jaro, konkrétně březen až duben. Mělo by se však provádět s rozvahou a pouze tehdy, když nehrozí příchod mrazivých dnů. V opačném případě by teploty pod bodem mrazu mohly keříkům uškodit, jak mi poradila moje známá zahradnice.
Jak prořezávat americké borůvky
Způsob prořezávání amerických borůvek závisí na jejich stáří. Mladé rostliny (do pěti let věku) nevyžadují rozsáhlý řez, pokud nejsou příliš řídké. V takových případech lze jejich větve zkrátit na polovinu, což podpoří rychlé rozvětvení a zahuštění. Naopak starší keře borůvek vyžadují rozhodnější zásahy.
V první řadě je nutné zastřihnout konce větví, které v předchozí sezóně plodily. Zlomené nebo nemocné větve je třeba odříznout úplně. Dále by měl následovat sestřih všech větví asi o třetinu, jak už Chalupáři-Zahrádkáři uvedli dříve.
Když borůvky neplodí, pohnojte je sedlinou
Borůvkám se však nemusí dařit i z jiného důvodu – dost možná je nepěstujete v dostatečně kyselém prostředí, jak píše web NašeZahrada. A jak proti tomu bojovat? Specializovaný portál NašeKrásnáZahrada radí použít kávovou sedlinu. Stačí ji jen nasušit a poté promíchat se substrátem tak, aby se dostala co nejblíž ke kořenům borůvek. Když takhle své keříky pohnojíte jednou do měsíce, budete brzy výsledkem příjemně překvapeni.