Jak na obří úrodu rajčat: V srpnu ji pojistí hydroxid draselný

Již téměř zapomenutý hydroxid draselný vám může skvěle pomoci se sklizní vašich oblíbených rajčat. Poslouží jako booster.

Aby se vám letos úroda rajčat opravdu vydařila, vezměte si k ruce ty správné pomocníky. Ideální je třeba kyselina boritá. i Zdroj fotografie: Oregon State University / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Radost ze zahradničení spočívá nejen v procesu péče, ale také ve sklízení bohaté úrody. Pro ty, kdo pěstují rajčata, je dosažení obří úrody cílem, který vyžaduje téměř neustálou pozornost a správné živiny. Jednou z méně známých, ale velmi účinných metod, jak zvýšit úrodu rajčat, je využití hydroxidu draselného. Tato silná přírodní sloučenina totiž může výrazně podpořit růst a plodnost rostlin. Je však třeba ji umět správně připravit a aplikovat.

Vliv hydroxidu draselného na růst rostlin

Hydroxid draselný, běžně známý jako louh draselný či draselný hydrát, je silná alkalická sloučenina s různorodým průmyslovým využitím. Jeho potenciál jako stimulátoru růstu rostlin je však často přehlížen. Při kontrolovaném použití ale dokáže maximalizovat výnosy rajčat tím, že podporuje absorpci živin, rozvoj kořenů a celkový zdravotní stav rostlin. A jak ho správně použít?

Při správné aplikaci dodáte svým rostlinám roztok, který jim poskytne koncentrovaný zdroj draslíku a dusíku. Tyto základní živiny jsou klíčové pro silný vývoj rajčat, tvorbu květů a nasazování plodů – a samozřejmě pomáhají i s dozráváním těch současných. Alkalická povaha hydroxidu draselného také pomáhá regulovat pH půdy, čímž vytváří optimální podmínky pro dostupnost a příjem živin.

Jak pěstovat keříčková balkonová rajčata ze semen (Solanum lycopersicum) iZdroj fotografie: Freepik

Jak vyrobit hnojivo z hydroxidu draselného

Samotná příprava toho pomocníka pro zahradu není vůbec složitá. Stačí si jen k ruce připravit ty správné ingredience:

  • 30 litrů vody
  • Peří (např. z péřových polštářů)
  • 1 šálek hydroxidu draselného (žíraviny)

Začněte namáčením peří ve 30 litrech vody. Peří funguje jako přirozený zdroj dusíku a přispívá ke složení hnojiva bohatého na živiny. Nechte peří namáčet tak dlouho, dokud zcela nenabobtná. Po namočení peří přidejte do vody 1 šálek hydroxidu draselného. Ten bude časem reagovat s vodou a peřím, čímž vznikne roztok bohatý na draslík. Aby celý proces nerušeně proběhl, nechte směs přibližně týden nerušeně odležet. Během této doby se roztok změní v silné draselnodusíkaté hnojivo, které je pro růst rostlin velmi prospěšné.

Mnoho plodů bez plísně – u rajčat stačí pár kapek jódu iZdroj fotografie: Pxhere

Ředění je pro aplikaci nezbytné

Po uplynutí doby klidu je roztok připraven k použití. Pro přípravu hnojiva k aplikaci smíchejte 0,5 litru roztoku s 10 litry vody. Takto zředěný roztok lze použít na všechny rostliny na zahradě, včetně rajčat. Pro dosažení optimálních výsledků aplikujte toto hnojivo jednou týdně, pokud nepoužíváte jiná hnojiva. Jestliže ho však kombinujete i s jinými přípravky, pak snižte frekvenci aplikace na jednou za dva týdny.

Uvidíte, že použití tohoto hnojiva bohatého na živiny podporuje silný růst rostlin, lepší tvorbu květů a více než dostatečné nasazení plodů. Z úrody se tak budete těšit ještě dlouho. A při hnojení můžete vsadit i na výživnou směs z popela a vaječných skořápek.

Jak pěstovat keříčková balkonová rajčata ze semen (Solanum lycopersicum) – časosběrné video

Jaké jsou vaše triky pro maximální sklizeň rajčat?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články