Pokud chcete letos oslavovat velkou úrodu celeru, musíte k jeho pěstování přistupovat správně už od začátku. Je to jednoduché.
Ať už připravujete dušené maso, obohacujete salát nebo připravujete křupavou svačinku, celer hraje důležitou roli. Pěstování této oblíbené zeleniny však není pro slabé povahy. Vyžaduje trpělivost, péči a trochu zahradnického umu, jak píše web NašeKrásnáZahrada. Kdo je však ochoten tuto výzvu přijmout, může se těšit na bohatou odměnu.
Výběr správného místa
Výběr ideálního místa je zásadní. Celeru se daří na místech s dostatkem slunečního světla, které podporuje jeho pomalý ale stálý růst. Samotné sluneční světlo však nestačí. Velmi důležitá je i půda. Na podzim proto obohaťte své záhony dobře uleželým hnojem.
Jak na samotný výsev
Celer se vyplatí předpěstovat doma nebo ve skleníku. Rostliny tak získají náskok a prodlouží se jejich vegetační období. Semínka celeru proto vysévejte mezi únorem a březnem (Chalupáři-Zahrádkáři doporučují jejich namočení) a poté je jen rozhoďte na vrstvu propustné zeminy. Někteří zahrádkáři také přísahají na předklíčení semen na vlhkých papírových utěrkách.
Přesazování: zásadní milník
Jakmile sazenice celeru začnou ukazovat pravé listy, nastane klíčový okamžik v jejich dalším životě: přesazování, jak informuje web Rostlinky. Přemístění do samostatných květináčů umožní jejich kořenům volný vývoj. Podle mých zkušeností je tento krok pro vypěstování silných a odolných rostlin nezbytný. Zabraňuje také předčasnému vyrašení a zajišťuje, že se váš celer soustředí na růst bujných a listnatých rostlin a nikoliv na květ.
„S přesazením celeru na zahradu počkejte do poloviny května. Tímto načasováním se vyhnete posledním mrazíkům, které by mohly znamenat katastrofu,“ radí čtenářka Petra K. z Domažlic. A Chalupáři-Zahrádkáři také připomínají, že celer je na své sousedy trochu vybíravý. Vyhněte se proto jeho výsadbě do půdy, kde se nedávno pěstovala mrkev, celer, pastinák nebo kopr, abyste předešli problémům s chorobami a škůdci.