Jak na čerstvý celer po celý rok aneb krok za krokem podle zkušených pěstitelů

Pěstování celeru není žádná věda. Pokud chcete vsadit na opravdu chutnou úrodu, musíte se držet několika důležitých pravidel.

Jak na pěstování celeru: Chce to hodně slunce, zasít se dá už v březnu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Celer se pěstuje na záhonech ze sazenic. Není vhodné jej vysévat přímo do půdy, jako třeba mrkev nebo petržel, protože drobná celerová semínka klíčí za účasti světla a je třeba je udržovat neustále ve vlhku. Je proto lépe je předpěstovat doma nebo si vzrostlé sazenice zakoupit.

Pěstování ze semene

Pokud máte vhodné prostory a chcete si celer vypěstovat ze semínka, rozsypejte semena po půdě a mírně je přitlačte. Zakryjte fólií a zeminu udržujte stále vlhkou postřikem. Nádoba se semeny musí být umístěna na poměrně teplém místě (20-25 °C). Celeru trvá dlouho, než vyklíčí, první výhonky se ukážou za 10 až 20 dní.

Jakmile semena vyklíčí, dejte nádobu na chladnější místo (14 až 16 °C). Celerové sazeničky se přesazují (přepíchávají) po vytvoření 2-3 listů do menších květináčků nebo ve skleníku na vzdálenost 4 až 5 cm. Pravidelně je zalévejte a hnojte komplexním hnojivem.

Sázení do půdy

Do volné půdy je vysaďte až v druhé polovině května. I když jsou sazenice částečně mrazuvzdorné (snesou až -5 °C), delší chladné počasí zastaví růst. Celer má raději lehké, písčité, ale úrodné půdy, neutrální nebo mírně zásadité. Můžete jej vysadit na záhony po rajčatech, košťálovinách, luštěninách, okurkách nebo bramborách. Nikdy jej však nesázejte do půdy po mrkvi, celeru, pastináku nebo kopru.

Jak na čerstvý celer po celý rok iZdroj fotografie: Pixabay

Sazenice vysazujte na záhon ve vzdálenosti 10 cm, do řádků vzdálených 40 až 50 cm od sebe. Postupně během růstu odstraňujte slabší rostliny, konečná vzdálenost mezi nimi by měla být 15 až 20 cm. Celer potřebuje hodně vody, proto jej vydatně zalévejte (až 5 l na 1 m²). Hnojte jej dvakrát, poprvé 2 týdny po vysázení a podruhé o 3 týdny později.

Příprava záhonu pro celer

S přípravou začněte už na podzim. Do zeminy na záhonu zaryjte do hloubky 20 až 30 cm humus nebo kompost v množství 3 – 4 kg na 1 m² a rovněž tak 20 – 30 g superfosfátu. Na jaře potom přidejte stejným způsobem 30 – 40 g komplexního minerálního hnojiva.

Pomůže i hnojení popelem

Hnojení celeru dřevěným popelem je dobrým způsobem, jak dodat rostlinám potřebné minerály a živiny. Nejdříve však proveďte test kyselosti. Dřevěný popel zvyšuje pH půdy, takže je důležité zajistit, aby pH nebylo příliš vysoké. Ideální pH pro celer je mezi 6,0 a 7,0. Rozprostřete vrstvu dřevěného popela na zem. Měla by být asi 1 až 2 cm silná. Zahrňte dřevěný popel do země. Můžete ho zapracovat hráběmi nebo lopatou, aby se dobře smísil s půdou.

Dřevěný popel využijete v mnoha směrech při úklidu i na zahradě iZdroj fotografie: Depositphotos

Nakonec zalijte rostliny vodou, aby se živiny dobře dostaly ke kořenům. Opakujte hnojení popelem každých 4 až 6 týdnů během vegetačního období. Je důležité pamatovat na to, že mnoho dřevěného popela může vést k příliš vysokému pH půdy a narušení rovnováhy živin. Proto se doporučuje používat dřevěný popel spíše jako doplněk než jako hlavní zdroj hnojení.

Sklízení celeru a jak na to

Celerovou nať můžete odřezávat postupně podle potřeby. Celer i s bulvou se sklízí na podzim, před prvními mrazíky, tedy koncem září až začátkem října. Nať odřežte celou, můžete ji usušit nebo zamrazit. Bulvy uchovávejte v chladu, lze je též zasypat pískem, který udržujte mírně vlhký. Část menších bulviček zkuste zasadit do truhlíků a vypěstujte si tak i v zimě čerstvou nať.

Jaké jsou vaše osvědčené postupy při péči o celer?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články