Jak na pěstování celeru: Chce to hodně slunce, zasít se dá už na začátku března

Pokud chcete letos oslavovat velkou úrodu celeru, musíte k jeho pěstování přistupovat správně už od začátku. Je to jednoduché.

Jak na pěstování celeru: Chce to hodně slunce, zasít se dá už v březnu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ať už připravujete dušené maso, obohacujete salát nebo připravujete křupavou svačinku, celer hraje důležitou roli. Pěstování této oblíbené zeleniny však není pro slabé povahy. Vyžaduje trpělivost, péči a trochu zahradnického umu, jak píše web NašeKrásnáZahrada. Kdo je však ochoten tuto výzvu přijmout, může se těšit na bohatou odměnu.

Výběr správného místa

Výběr ideálního místa je zásadní. Celeru se daří na místech s dostatkem slunečního světla, které podporuje jeho pomalý ale stálý růst. Samotné sluneční světlo však nestačí. Velmi důležitá je i půda. Na podzim proto obohaťte své záhony dobře uleželým hnojem.

Jak na samotný výsev

Celer se vyplatí předpěstovat doma nebo ve skleníku. Rostliny tak získají náskok a prodlouží se jejich vegetační období. Semínka celeru proto vysévejte mezi únorem a březnem (Chalupáři-Zahrádkáři doporučují jejich namočení) a poté je jen rozhoďte na vrstvu propustné zeminy. Někteří zahrádkáři také přísahají na předklíčení semen na vlhkých papírových utěrkách.

Jak na pěstování celeru: Chce to hodně slunce, zasít se dá už v březnu

Jak na čerstvý celer po celý rok aneb krok za krokem podle zkušených pěstitelů

Přesazování: zásadní milník

Jakmile sazenice celeru začnou ukazovat pravé listy, nastane klíčový okamžik v jejich dalším životě: přesazování, jak informuje web Rostlinky. Přemístění do samostatných květináčů umožní jejich kořenům volný vývoj. Podle mých zkušeností je tento krok pro vypěstování silných a odolných rostlin nezbytný. Zabraňuje také předčasnému vyrašení a zajišťuje, že se váš celer soustředí na růst bujných a listnatých rostlin a nikoliv na květ.

Aby se vám letos celer opravdu vyvedl, musíte k jeho pěstování přistoupit z toho správného úhlu. Jinak se z velké úrody těšit nebudete. iZdroj fotografie: Pixabay
Aby se vám letos celer opravdu vyvedl, musíte k jeho pěstování přistoupit z toho správného úhlu. Jinak se z velké úrody těšit nebudete

S přesazením celeru na zahradu počkejte do poloviny května. Tímto načasováním se vyhnete posledním mrazíkům, které by mohly znamenat katastrofu,“ radí čtenářka Petra K. z Domažlic. A Chalupáři-Zahrádkáři také připomínají, že celer je na své sousedy trochu vybíravý. Vyhněte se proto jeho výsadbě do půdy, kde se nedávno pěstovala mrkev, celer, pastinák nebo kopr, abyste předešli problémům s chorobami a škůdci.

Jaké jsou vaše osvědčené postupy při péči o celer?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články