Jak letos na sladké a velké broskve: Nejúčinnějším hnojivem je dřevěný popel a močovina

Vyživte své broskvoně tak, aby vás letos potěšily opravdu obří úrodou slaďoučkých plodů. Právě teď je k tomu ideální čas.

Jak letos na sladké a velké broskve: Skvělé jsou dřevěný popel a močovina i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pěstování sladkých a velkých broskví může být pro každého zahrádkáře přínosem. Pokud se vám ovšem v minulém roce příliš nedařilo, nemusíte zoufat. Existuje trik, díky němuž si můžete sladkou úrodu pojistit ještě letos, jak uvádí web ManuTea.

Výběr správných odrůd broskví

Výběr vhodné odrůdy broskvoní je velmi důležitý – vlastně by se dalo říct, že je vzhledem k současné situaci co do počasí na prvním místě, jak mi při nákupu zdůraznil odborník v zahradnictví. Jednotlivé odrůdy se totiž liší svými růstovými zvyklostmi, a také odolností vůči chorobám a mrazu. „Časně dozrávající odrůdy jsou často menší, ale sladší, zatímco později dozrávající druhy mají tendenci produkovat větší plody. V současné situaci bych rozhodně doporučila hledat broskvoně odolné vůči mrazu,“ radí zahradnice Lenka K. z Prostějova.

Jak správně pěstovat broskvoň i v chladnějších podmínkách. Podstatná je vhodná odrůda a správné tvarování

Hnojení dřevěným popelem a močovinou

Další důležitým krokem je podle webu PěstujemeOnline správná výživa. A není třeba chodit pro drahá hnojiva do obchodu. Například dřevěný popel je vynikajícím zdrojem draslíku, který je nezbytný pro vysokou kvalitu plodů a napomáhá také jejich odolnosti vůči chorobám. Obsahuje rovněž stopové prvky, které prospívají celkovému zdravotnímu stavu stromu.

  • Dřevěný popel rozprostřete kolem stromu před začátkem nového růstu.
  • Použijte maximálně 5 kg dřevěného popela na strom za rok, abyste zabránili nadměrnému alkalizování půdy.
Aby vás letos úroda broskví opravdu příjemně překvapila, musíte sáhnout po tom správném hnojivu. A to právě teď. iZdroj fotografie: Pixabay
Aby vás letos úroda broskví opravdu příjemně překvapila, musíte sáhnout po tom správném hnojivu. A to právě teď

Močovina pro zvýšení obsahu dusíku

Skvělá je také levná močovina, vyznačující se vysokým obsahem dusíku, který podporuje růst listů (což je opravdu nezbytné pro fotosyntézu a celkový zdravotní stav stromů). Močovinu aplikujte právě teď, abyste podpořili silný růst nových výhonků. Použijte přibližně 0,10 až 0,15 kg močoviny na mladý stromek nebo až 0,60 kg na ten vzrostlý. Nakonec ovocné dřeviny důkladně zalijte. A nezapomeňte na ani správný řez, jak už Chalupáři-Zahrádkáři zdůrazňovali v minulosti.

Kadeřavost broskvoní a jak na ni

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o broskvoň?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články