Jak na správné mulčování jahod: Musí přijít ve správný čas

Mulčování jahod není jen tak. Naopak – musíte ho umět správně načasovat, jinak svým rostlinkám spíše ublížíte. A to byste určitě nechtěli.

Srpnové krmení pro jahody a příští dobrou úrodu. i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Jahody, a to především ty šlechtěné, jsou podle mých zkušeností velmi citlivé rostliny. A právě proto potřebují podle webu DesateroTváříOsobnosti vhodný mulč, Chalupáři-Zahrádkáři ovšem doporučují i trávu nebo štěpku. Nezáleží však jen na použitém materiálu, důležité je i načasování.

Jak správně mulčovat jahody

Jako materiál se podle webu iReceptář nejlépe hodí například sláma nebo dřevitá vlna. Není však jedno, kdy je položíte. Aby kořeny jahod neuhnily, je třeba předejít jejich přílišnému promáčení. Pro mulčování si proto vyberte teplý a slunný den. Večer jahody zalijte dvojnásobnou dávkou vody, než kterou jim dopřáváte běžně. A ráno, jakmile horní centimetr vody vyschne, položte na nakypřenou půdu mulč. Nic jiného na tom opravdu není.

Jak na škůdce – pomůže popel a tabák

Jen mulčování však nestačí – jahody je třeba i ochránit proti škůdcům. Hlavní složkou mojí oblíbené ochranné směsi je obyčejný dřevěný popel, u kterého bylo vědecky prokázáno, že odpuzuje řadu zahradních nepřátel. Tento ceněný materiál je opravdu bohatý na různé prvky, včetně uhličitanu vápenatého a hořečnatého, ortofosforečnanu draselného a sodného a chloridů. Tyto sloučeniny nejenže odpuzují škůdce, ale také obohacují půdu a působí proti některým houbovým chorobám.

Jen blázen by vyhodil shrabané listí ze zahrady: Jde o poklad zdarma, který má desítky využití. Jedním z nich je kvalitní mulč

Výhody dřevěného popela pro jahody

Tady však pozitiva této směsi rozhodně nekončí. Dřevěný popel toho totiž umí mnohem víc.

  • Odpuzování škůdců: Díky vysokému obsahu uhličitanu vápenatého má dřevěný popel zásaditý charakter a působí obzvláště odpudivě na škůdce, jako jsou například roztoči.
  • Obohacení půdy: Dřevěný popel dodává do půdy cenné živiny, jako je vápník a draslík, které jsou nezbytné pro zdravý růst rostlin.
  • Boj proti houbovým chorobám: Alkalita dřevěného popela může pomoci zmírnit působení houbových chorob přenášených půdou.
Velká úroda jahod není vždy samozřejmost. Abyste jí dosáhli i v letošním roce, musíte se pojistit prostřednictvím vhodného hnojení. iZdroj fotografie: Freepik
Aby se vašim jahodám skvěle dařilo, musíte především ochránit jejich kořeny. K tomu vám pomůže vhodný mulč, ovšem položený včas

Tabákový prach: Přírodní insekticid

Druhou složkou této směsi na hubení škůdců je tabákový prach, který obsahuje nikotin – účinný přírodní insekticid. Nikotin je pro mnoho druhů hmyzu toxický a slouží jako jejich likvidátor i odpuzovač. A jak obě složky použít? Půl kyblíku popela smíchejte s hrstí tabákového prachu. Jahody zalijte tak, abyste navlhčili listy, a směsí je posypte. Pokud to zopakujete jednou do měsíce, nebudete se muset žádných škůdců bát.

Vše o pěstování jahod od sázení až po sklizeň

Jak mulčujete jahody vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články