Úspěšné pěstování kořenové zeleniny se neobejde bez dvojího protrhání. Čas podruhé vyjednotit mrkev, petržel nebo řepu je právě teď.
Pěstování kořenové zeleniny nebývá nijak náročné, neobejde se však bez jedné činnosti – jednocení neboli protrhání příliš hustě vysetých rostlinek. Ani při nejlepší vůli se totiž nedají vysít s pravidelnými rozestupy. Obzvlášť náročné to je s drobnými semínky, jaké má mrkev nebo petržel. Kořenová zelenina potřebuje ke zdárnému růstu dostatek prostoru a vzduchu. Čím méně budou mít rostlinky místa, tím menší úrody se nakonec dočkáte – jejich kořeny se začnou utlačovat a budou vytáhlé, slabé a zdeformované.
Protrhání mrkve ani řepy nepodceňujte
Proto tuto kořenovou zeleninu neváhejte během roku protrhat dvakrát. Poprvé to udělejte zhruba měsíc od výsevu, kdy budou mít sazeničky tři pravé lístky a vy je zvládnete pohodlně uchopit mezi prsty. První jednocení už letos nestihnete, ale je dobré na něj pamatovat v příštím roce.
Podruhé zeleninu vyjednoťte během července. Ačkoliv vám může být vzešlých sazeniček líto, rozhodně se jejich protrhání nebojte. Zbavte se všech slabých rostlinek a na záhonu nechte jen ty nejsilněji vyhlížející. Mrkev a petržel vyjednoťte na vzdálenost cca 7 cm. Řepa potřebuje prostoru více, dopřejte jí 10 cm.
Vyjednocené sazeničky nevyhazujte
Vytrhané rostlinky rozhodně nepatří do koše, dokonce i na kompostu by jich byla škoda. Mladá mrkev i řepa se skvěle hodí k přímé konzumaci, protože je sladší než později sklizené velké kořeny. Zpracovat se dá i nadzemní část zeleniny, která je taktéž plná vitamínů a minerálů – mladé listy řepy se hodí do salátů nebo je můžete podusit na způsob špenátu, z mrkvové nebo petrželové natě zase připravíte chutné a zdravé pesto.
Po protrhání dopřejte zelenině živiny
Kořenová zelenina není náročná na živiny ani zálivku, přesto se vyplatí jí po protrhání trochu přilepšit. Ideální je pro tyto účely dobře uleželý kompost. Záhon opatrně zalijte a kompost rozprostřete ve výšce zhruba 1 cm. Zelenině dodáte potřebné živiny, a navíc ochráníte zeminu před vysycháním. Mrkvi a řepě prospěje i zálivka s dřevěným popelem. S hnojením i zaléváním však buďte obezřetní, pokud to přeženete, hrozí, že kořeny popraskají nebo po uskladnění budou náchylnější k hnilobě.