Jak na velké hlavy květáku aneb krok za krokem k úspěšné úrodě

Brukvovité rostliny potrápí každoročně téměř každého zahradníka. Takto si můžete usnadnit práci s jejich pěstováním. Zaměřte se na tyto kroky a vypěstujte ten nejlepší květák.

O velký a silný květák se postará draslík, dusík a fosfor i Zdroj fotografie: Qurqa~commonswiki / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mezi nejoblíbenější rostliny z čeledi brukvovitých zaručené patří květák, brokolice nebo zelí. Přestože tyto pochoutky nemohou v žádné kuchyni chybět, jejich pěstování někdy může být opravdovým oříškem. Naštěstí existují vychytávky, které vám pomohou květák ochránit před útoky škůdců a zbaví vás i dalších problémů. Takto si budete moci vychutnat lahodnou a bohatou úrodu.

Jak na správné pěstování květáku

Jelikož všechny brukvovité rostliny pocházejí původně z jedné rostliny, jakmile se naučíte pěstovat jednu, poradíte si hravě i s těmi dalšími. Nejdůležitější, na co musíte při pěstování květáku myslet, je půda, voda a slunce. Dopřejte rostlině ty nejlepší podmínky a vaše úroda bude opravdu velká. Na toto byste neměli zapomínat.

Plné slunce, nízké teploty

Květák stejně jako další brukvovité rostliny potřebují přímému slunce po dobu alespoň 5 až 8 hodin. Přesto nesnáší příliš vysoké teploty. Květák proto pěstujte brzy na jaře nebo s jeho výsadbou začněte v létě a sklízejte na podzim. Se správným načasováním si dokonce můžete užít dvě sklizně v jednom roce.

Pěstování květáku iZdroj fotografie: Pixabay

Zalévejte květák shora

Obecně se většinou zalévají kořeny rostlin, aby nedošlo k poškození listů nebo napadení rostlin různými chorobami. U květáku je to však přesně naopak. Tímto zaléváním nejen doplníte jeho zásoby vody, ale také jeho rostoucí hlavu zchladíte. Příliš velké horko může zpomalit jeho růst. Jelikož je skoro nemožné tuto rostlinu přelít, můžete ji zalévat téměř denně. Základnu rostlin můžete zasypat čerstvě posypanou trávou a touto mulčovací směsí ji obohatit o dusík a ochránit před obrůstáním plevele.

Jak správně květák hnojit

Aby byly hlavy květáku opravdu velké a šťavnaté, je potřeba hned od začátku rostliny přikrmovat vhodnými hnojivy. Před výsadbou můžete půdu obohatit vyzrálým kompostem nebo kravským hnojem. Dále vyživujte květák tekutými hnojivy každé tři týdny. Vhodnou výživu vybírejte vždy podle množství dusíku, který je pro růst této zeleniny nejdůležitější.

Ochraňte květák před škůdci

Naprostá většina brukvovitých rostlin přitahuje housenky, které ožírají jejich listy. Abyste před škodlivým hmyzem svou úrodu ochránili, přikryjte záhon netkanou textilií. Tato ochrana snadno propustí sluneční paprsky, ale zamezí hmyzu parazitovat na vašich rostlinách a klást na ně vajíčka. Místo netkané textilie můžete použít také tyl.

Jak pěstovat květák ze semen

Jak se daří vám pěstovat na zahradě květák?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články