Jak na velkou úrodu mrkve: Ke zvýšení úrody občas postačí obyčejný kompost

Velké a sladké kořeny mrkve vám zajistí toto výživné univerzální hnojivo. Díky kompostu mrkev poroste jako splašená. Obohaťte záhon o tuto směs a vychutnejte si příští sklizeň.

Sklizená mrkev na záhoně i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mrkev patří mezi nejoblíbenější a nejuniverzálnější zeleninu, kterou lze použít jak k přípravě slaných, tak i sladkých pokrmů. Aby byly narostlé kořeny sladké, šťavnaté a křupavé, nezapomeňte je pravidelně hnojit. Kvůli nedostatku živin nebo v důsledku sucha může být totiž mrkev malá, tvrdá a nahořklá, jak jsme se v redakci už několikrát přesvědčili. Předejděte tomuto problému a přidejte do záhonu kompost.

Čím hnojit mrkev v srpnu

Tu nejlepší chuť mrkve vám zajistí používání vhodných hnojících směsí. V době jejího dozrávání jsou obzvlášť důležitá fosforečná a draselná hnojiva.Fosfor je důležitým prvkem pro vývoj kořenů, ale také ovlivňuje množství cukru v kořenech. Stejně tak se na výskytu cukru podílí draslík,“ osvětluje čtenář Jan V. ze Zvolyně, který do redakce Chalupáři-Zahrádkáři nedávno poslal i návod na použití mykorhizy u rajčat.

Vyzkoušená prvorepubliková taktika, která zajistí báječně sladkou mrkev i řepu: Jak ji provést na jakékoliv zahradě?

Nahraďte chemii kompostem

Drahé speciální přípravky z obchodu, které mnohdy obsahují velké množství nebezpečných chemických látek, velmi snadno nahradíte použitím humusu nebo vyzrálého kompostu. Kromě toho, že je používání těchto směsí z dlouhodobého hlediska pro vaši zahradu šetrnější a bezpečnější, se navíc vyhnete riziku přehnojení mrkvových záhonů. Rostliny si vezmou jen tolik, kolik potřebují, a půdu tím nijak nezatížíte, jak radí web RadyNaVšechno.

Přidejte do mrkvového záhonu kompost a zajistěte si bohatou úrodu plnou sladkých, šťavnatých a křupavých kořenů. iZdroj fotografie: Freepik
Přidejte do mrkvového záhonu kompost a zajistěte si bohatou úrodu plnou sladkých, šťavnatých a křupavých kořenů

Na co si dát při pěstování mrkve pozor

Stejně důležité jako hnojení je i správná zálivka. Díky vlhkosti dochází podle informací z webu Skrblík k lepší tvorbě a uchovávání cukru uvnitř kořenů. Důležitý je i prostor, který rostliny potřebují k růstu. Pravidelně proto své záhony odplevelujte a snažte se mezi jednotlivými mrkvemi dodržovat vzdálenost 3 – 4 cm, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili dříve. Díky tomu mezi nimi bude moct proudit dostatek světla i vzduchu, což celkově ovlivní jejich vitalitu a výslednou kvalitu sklizně.

Čím hnojíte mrkev vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články