Jak donutit rajčata k enormnímu růstu: Skvělým pomocníkem je mykorhiza

Mykorhiza je na českých zahradách stále ještě poměrně málo používaná. A přitom je to škoda, dokáže se postarat o perfektní úrodu.

sklizená rajčata i Zdroj fotografie: CosyCobra / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rajčata jsou jednou z nejoblíbenějších zahradních plodin na celém světě, která je ceněna pro své všestranné využití v kuchyni a četné zdraví prospěšné účinky, jak tvrdí web RadímeJak. Pokud však toužíte po opravdu velkých plodech, může být vaší tajnou zbraní mykorhiza.

Porozumění mykorhize aneb jak to funguje

Mykorhiza označuje prospěšné symbiotické spojení mezi houbovým myceliem a kořeny rostlin. V tomto vztahu houba kolonizuje kořenová pletiva hostitelské rostliny a zároveň zasahuje hluboko do půdy, čímž zvyšuje přístup rostliny k vodě a živinám. Řeč je podle webu AbecedaZahrady zejména o fosforu, dusíku a dalších důležitých minerálních látkách, které jinak kořeny rajčat těžko účinně vstřebávají. Existuje několik typů mykorhizy, ale v zahradnické praxi se u rajčat nejčastěji používá tzv. arbuskulární.

Tento typ hub proniká do kořenových buněk a vytváří rozsáhlou síť, která výrazně zvyšuje schopnost rostliny přijímat živiny a vodu,“ osvětlil vše podrobně čtenář Jan V. ze Zvolyně, který do redakce Chalupáři-Zahrádkáři nedávno poslal i návod na péči o česnek.

pěstování rajčat

5 důležitých zálivek pro rajčata: Cukr, droždí i čaj podpoří jejich růst a zlepší jejich chuť

Výhody mykorhizy pro rajčata

Zavedení těchto hub do pěstitelské praxe zlepšuje schopnost rostlin přijímat vodu a základní živiny, což snižuje potřebu chemických hnojiv. Mykorhiza také zvyšuje odolnost proti půdním patogenům, snižuje náchylnost k chorobám a zlepšuje efektivitu využití vody, což je zvláště prospěšné v obdobích sucha (o dalších tipech pro tuto oblast psali Chalupáři-Zahrádkáři poměrně nedávno).

Aby se vám letos sazenice zeleniny, ale i okrasných rostlin opravdu vyvedly, zkuste si je vypěstovat s pomocí bramborové vody. iZdroj fotografie: Depositphotos
Rajčata patří na zahradě mezi oblíbené plodiny. Aby se jim však skvěle dařilo, měli byste je správně podpořit – pomoci může mykorhiza

Výběr správného mykorhizního přípravku

Pokud to chcete s mykorhizou zkusit, pak si na trhu vyberte přípravek určený speciálně pro rajčata. Obvykle se prodává ve formě kapaliny, gelového koncentrátu, granulí nebo prášku. Důrazně se doporučují produkty obsahující houbu Trichoderma harzianum, která je známá tím, že podporuje růst a zlepšuje kvalitu půdy. Já ji používám také a nemůžu si ji vynachválit.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při pěstování rajčat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články