Palice česneku velké jako dětská pěst: K růstu je probudí močovina

Česnek je možné vysazovat i teď – je však třeba mu zajistit ty správné podmínky k růstu – jedině tak se mu bude skvěle dařit.

Jak skladovat česnek v zimě i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro zajištění úspěšné úrody česneku je nezbytné věnovat pozornost různým faktorům, včetně přípravy půdy, hloubky výsadby a péče po výsadbě, jak píše web iReceptář. Podle magazínu AbecedaZahrady je pak tím hlavním základem úspěšné sklizně česneku výběr vhodné půdy.

Příprava půdy pro česnek

Ta by měla mít neutrální pH a musí být bohatá na organické látky. Myslete také na to, že této zelenině se nejlépe daří v dobře propustné půdě, která zabraňuje přemokření, jež může vést k hnilobě a dalším chorobám. Dbejte také na to, aby česnek rostl v mírně neutrálním až mírně kyselém prostředí.

Pro bohatou úrodu česneku je nejdůležitější důkladná příprava půdy,“ napsal nám do redakce čtenář Jan V. ze Zvolyně. „Půdu je vhodné připravit v dostatečném předstihu před výsadbou, nejlépe na podzim. Tím získáte dostatek času na to, aby se případné změny projevily, a zajistíte cibulkám česneku prostředí bohaté na živiny. Pokud jste to však nestihli, sáhněte po močovině. Lehce s ní záhon poprašte, zapracujte a zalijte. Uvidíte, že česnek po téhle dávce živin poroste opravdu nevídaně.“

Hluboká výsadba pro odolnost vůči zimě

Na rozdíl od česneku sázeného na podzim, který se obvykle sází hlouběji, vyžaduje „jarní“ česnek trochu méně péče – to mi říkala už moje babička. Ta vždy doporučovala hloubku výsadby 4 cm, přičemž řádky by od sebe měly být vzdáleny cca 10 cm. Dostatečnou hloubku výsadby nepodceňujte, protože příliš mělce vysazený česnek je náchylný k vymrznutí. A to byste zcela jistě riskovat nechtěli.

Hnojení ovocných stromů 2023: Močovina zařídí úrodu na každé zahradě

Hnojení ovocných stromů 2023: Močovina zařídí úrodu na každé zahradě

Strategické místo pro výsadbu

Výběr místa výsadby může významně ovlivnit úspěch při sklizni. Ideální jsou pro něj oblasti, kde se již dříve pěstovaly plodiny jako například okurky, rajčata, květák, lilek, květák, mangold nebo dýně. Tyto plodiny česneku nekonkurují co do spotřebovaných živin – v záhonku tedy vždy najde přesně to, co nezbytně potřebuje.

Aby se vám letos úroda česneku opravdu vydařila, měli byste ho právě teď vhodně podpořit. Pomocníky najdete v lékárně. iZdroj fotografie: Pixabay
Aby se vám letos úroda česneku opravdu vydařila, měli byste ho právě teď vhodně podpořit. Pomocníky najdete v zahradnictví

Tuto zeleninu naopak nikdy nesázejte po jiných cibulovitých plodinách (pór, cibule apod.), protože by v takovém případě mohl hrozit přenos různých nepříjemných chorob. A to není nic, o co byste stáli. A nezapomeňte ani na hnojení. Na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři jsme už dříve psali o obohacení substrátu v záhonech popelem, ale hodit se vám může i manganistan.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při výsadbě česneku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články