Jak na výsadbu zimního česneku: S popelem a humusem se mu bude dařit jako nikdy dřív

Aby se vašemu česneku během příštího jara opravdu dařilo, musíte ho ještě teď správně vyživit – postačí mu přírodní prostředky.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Česnek, známý svou ostrou chutí a kulinářskou všestranností, je základem mnoha kuchyní po celém světě – a není takový problém si ho vypěstovat doma. Ovšem výsadba zimního česneku vyžaduje strategické plánování a řádnou péči během podzimních měsíců, aby byla zajištěna bohatá úroda, jak upozorňuje web CulinaBotanica.

Výběr správného místa

Výběr vhodného místa pro výsadbu je pro úspěšné pěstování česneku zásadní. „Zvolte vyvýšenou plochu mírně nad zbytkem zeleninové zahrady. Toto umístění pomáhá chránit stroužky česneku před nadměrnou vlhkostí způsobenou tajícím sněhem a zabraňuje hnití cibulek,“ poradil nám čtenář Zbyšek P. z Újezdu u Valašských Klobouk.

Příprava půdy a jak na to

Na podzim je čas připravit půdu na výsadbu. Zkušení zahradníci doporučují používat vyváženou směs organických a minerálních hnojiv, která zajistí silnou úrodu. Vytvoření směsi živin je klíčem k podpoře odolnosti a bohaté chuti česnekových cibulí. Pro vyhnojení půdy zkombinujte 10 kg kompostu, 2 šálky dřevěného popela, 2 lžíce síranu draselného a 1 lžíci superfosfátu. Tuto směs rovnoměrně rozprostřete na záhon a zapravte ji do půdy.

Česnekový záhon nechte dva týdny uležet. Pokud je teplé a slunečné počasí, záhon lehce zalijte, aby se půda rychleji usadila. Pokud není možné aplikovat minerálně-organickou směs, použijte 2 polévkové lžíce dvojitého superfosfátu a 2 polévkové lžíce síranu draselného na metr čtvereční výsadbového záhonu. Tyto minerální složky důkladně zapracujte do půdy, aby došlo ke správnému rozložení živin. Ovšem na zahradě se nacházejí i místa, která se pro výsadbu zimního česneku opravdu vůbec nehodí – Chalupáři-Zahrádkáři je popsali zde.

9 zlatých pravidel podzimní výsadby česneku. Stačí se jich držet a vaše úroda bude v příštím roce opravdu bohatá

Načasování a technika výsadby

Pro výsadbu česneku je rozhodující optimální načasování – to potvrzuje i web iReceptář. Vyberte mu proto teplé, slunné a dobře provzdušněné místo s písčitohlinitou nebo hlubokou hlinitou půdou. Stroužky česneku sázejte tak, aby byly zcela zakryty půdou. A kdy začít? Výsadba česneku v prosinci je často příznivější než v září. To mi říkával už můj děda.

Záhon s klíčícím česnekem iZdroj fotografie: Matt Magnusson / Creative Commons / CC BY
Ve správně pohnojené půdě česnek snadno přezimuje a na jaře vyklíčí

Vyhněte se ovšem této činnosti před trvalým poklesem teploty půdy pod 9 °C, abyste předešli chorobám, jako je fusariová hniloba, která může způsobit vadnutí a úhyn rostlin. A nezapomeňte ani na moření – celý postup popsali Chalupáři-Zahrádkáři opravdu podrobně a přehledně zde. Pokud budete věnovat pozornost detailům a včasné péči, bude vaše úroda zimního česneku jistě vzkvétat a obohatí vaše kulinářské zážitky.

Domácí česnek – podzimní sadba pro začátečníky

Jaké jsou vaše osvědčené triky při pěstování česneku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články