Jak na vysněnou úrodu jahod: Pomocnou ruku podá obyčejný dřevěný popel

Aby byly vaše jahodové keře i letos v té nejlepší kondici, potřebují správnou výživu. Nejlépe přirozené živiny najdou v jódu a popelu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na jaře je třeba vždy posypat jahody popelem a zalít jódem. Tento jednoduchý, ale účinný postup je nejenom chrání před škůdci, ale také obohacuje půdu a vytváří předpoklady pro opravdu velkou a chutnou úrodu, jak informuje web MagazínDoma.

Prostředek proti škůdcům

Mnoho běžných škůdců, kteří napadají jahodníky, raději tráví zimu podle informací z webu JenŽeny v blízkosti zdroje potravy. Tento sklon je proto s blížícím se podzimem přitahuje do jahodových záhonů. Abyste těmto nepříjemným hostům pobyt znechutili a zároveň jahody na jaře správně vyživili, připravte si speciální suchou směs složenou pouze ze dvou složek, které těmto škůdcům opravdu nechutnají: dřevěného popela a tabákového prachu.

Proč používat vodu z pračky na zalévání rostlin

Na toto místo ne: Zasazení jahod na strmá místa je jedna z největších chyb

Vytvoření ochranné směsi

Pro přípravu ochranné směsi smíchejte stejné díly dřevěného popela a tabákového prachu. Tyto dvě práškové složky důkladně promíchejte, aby vznikla homogenní směs. Chcete-li ochránit rostliny jahodníku a obohatit půdu pro budoucí sklizeň, aplikujte směs následujícím způsobem:

  • Aplikace ke kořenům: Směs popela a tabákového prachu nasypte kolem každé rostliny jahodníku tak, aby se dostala ke kořenům. To pomáhá odradit škůdce a upravit půdu.
  • Aplikace na listy: Listy jahodníku jemně poprašte směsí tabáku a popela a dbejte na to, abyste pokryli obě strany (je opravdu třeba se k záhonu sehnout, jak jsem se sama přesvědčila). Tím získáte další vrstvu ochrany proti škůdcům, kteří by se mohli na vaše jahodníky zaměřit.
Během října je vhodné jahodníky pohnojit docela obyčejným dřevěným popelem iZdroj fotografie: Freepik
Na jaře vaše jahodové keře ze všeho nejvíce ocení přirozené živiny obsažené v popelu. Jeho použití je opravdu snadné

Přidejte ještě jód

Chcete-li maximalizovat účinnost této techniky, aplikujte směs jednou v květnu a postup opakujte v červnu. Tím vytvoříte prostředí méně příznivé pro škůdce, snížíte jejich počet v následujícím roce a posílíte jejich zdraví. Jednou za deset dní pak rozvoj jahod podpořte i jódovou zálivkou – bude vám stačit 10 kapek jódové tinktury z lékárny na 10 litrů vody. A nezapomeňte také na správné prostřihávání – vyplatí se to, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali podrobněji o něco dříve.

Jak mít nejlepší úrodu jahod – šikovné triky

Jak se o své jahody staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články