Jak na zalévání okurek: Správné množství vody dokáže zařídit vysněnou úrodu

Aby vám letos okurky narostly do obřích rozměrů, vezměte si k ruce tu správnou zálivku. Je to jednodušší, než si myslíte.

Jak na zalévání okurek: Správné množství vody dokáže zařídit úrodu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jen vysazení na záhon okurkám nestačí. Potřebují totiž i další výživové látky – skvěle jim je podle webu iReceptář dodá například dřevěný popel. V něm najdou draslík, mangan, fosfor a další složky výživy, které nezbytně potřebují. Dusík jim pak můžete dodat prostřednictvím kvalitního kompostu. Ovšem pokud chcete opravdu obří plody, pak vsaďte na jód.

Jód je pro okurky skvělý

Stačí, když si v lékárně pořídíte jódovou tinkturu nebo Jodisol. Do 10 litrů vody pak kápněte 5 kapek a vše použijte jako zálivku jednou měsíčně. Jód funguje jako booster a ponoukne vaše rostliny k produkci mnohem větších plodů. Podobnou metodu doporučuje i web NašeZahrada, do receptu však přidává mýdlo, aby lépe přilnul na listy.

Jen zalévání jódem nestačí

Správná zálivka je pro tuhle zeleninu velmi důležitá. Pokud je parno, je vhodné zalévat rostliny každý den, jinak nejméně jednou za tři dny. Hlídejte si však, aby mezi jednotlivými zálivkami záhon trochu proschl. A také dbejte na správnou teplotou zálivkové vody – ta by vždy měla odpovídat okolí. Studenou vodou byste kořeny okurek šokovali, což by se negativně projevilo na jejich růstu. A to rozhodně nechcete riskovat.

Plody a květy okurek

Aby měly okurky mnoho poupat: Pomocnou ruku podá dusičnan a močovina

Hodí se i další pomocník z lékárny

A když už v lékárně budete, přineste si i kyselinu askorbovou alias vitamín C. Také okurky podpoří v růstu a jako bonus je (při aplikaci dvakrát měsíčně) posílí proti suchu a chorobám. Použití tablet kyseliny askorbové spočívá v jejich přesném dávkování a snadné aplikaci. Tablety jsou standardizované, což umožňuje přesné měření a kontrolu nad množstvím kyseliny askorbové aplikované k rostlinám. To zajišťuje optimální dávkování a minimalizuje riziko nadměrné nebo naopak nedostatečné aplikace.

Za hnojiva pro okurky není vždy nutné utrácet. Pomoci vám může i prostředek z lékárny za pár desetikorun. Funguje skvěle. iZdroj fotografie: Freepik
Za hnojiva pro okurky není vždy nutné utrácet. Pomoci vám může i prostředek z lékárny za pár desetikorun. Funguje skvěle.

Tablety lze rozpustit ve vodě a nastříkat přímo na listy nebo přidat do zálivky. Je důležité si uvědomit, že při použití tablet kyseliny askorbové pro zemědělské účely je vhodné vybrat ty bez jakýchkoli dalších přísad nebo plniv, které mohou být pro rostliny škodlivé. A jak je použít? Jednu tabletu o obsahu 180 až 250 mg (okurky jsou hodně tolerantní) rozpusťte v pěti litrech vody a použijte jako zálivku. Množství podle potřeby navyšte. A nezapomeňte ani na zaštipování, o tom už Chalupáři-Zahrádkáři také psali.

Zaštipování okurek a jak na to

Jak se o své okurky staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články