Výsadba česneku před zimou: 2 tajemství dobré sklizně

Chcete-li během příštího roku užívat chutný domácí česnek se vším všudy, měli byste některé kroky při péči o něj provést už teď.

Výsadba česneku před zimou: 2 tajemství dobré sklizně i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování česneku na zahradě může být výnosné a poměrně jednoduché, ale velikost vaší úrody česneku závisí podle webu Hobby.InStory na několika klíčových faktorech. Nejdůležitější jsou však především dva – správný výběr místo pro výsadbu a také její termín a provedení.

Výběr ideálního místa pro česnek

Pro úspěšnou sklizeň česneku je zásadní vybrat pro váš záhon to správné místo, jak potvrzuje i web CulinaBotanica. Česneku se daří na slunném místě s dobrou cirkulací vzduchu. „Vyžaduje teplo a dobře propustnou půdu bohatou na živiny,“ radí náš čtenář Radim G. z Českých Budějovic. A přidává i pár dalších tipů.

  • Sluneční světlo: Vyberte si na zahradě slunné místo, kde bude česnek každý den alespoň šest hodin na přímém slunci. Právě sluneční teplo napomáhá jeho růstu a vývoji.
  • Cirkulace vzduchu: Dobrá cirkulace vzduchu je nezbytná, aby se zabránilo hromadění vlhkosti a snížilo se riziko houbových chorob. Dbejte na to, aby se záhon s česnekem nenacházel na místě, kde vzduch stagnuje.
  • Příprava půdy: Půdu důkladně připravte, aby byla kyprá a úrodná. Česnek dává přednost té dobře propustné a kypré.
  • Výživa: Pro hnojení použijte dobrý kompost nebo vyzrálý hnůj.
Vysazený ozimý česnek iZdroj fotografie: Uživatel graibeard / Creative Commons / CC BY-SA
Česneku najděte slunné stanoviště s propustnou půdou

Načasování je velmi důležité

Načasování výsadby česnekových cibulí je pro úspěšnou sklizeň rozhodující – tedy alespoň u mě. Pokud ho zasadím příliš brzy, protože neodhadnu počasí, bývá příští rok úroda mizerná. Česnek se obvykle vysazuje na podzim a existují dvě klíčové doby výsadby, které se dlouhodobě osvědčují.

  • Pozdní podzimní výsadba: jde o výsadbu v pozdním podzimu, jakmile teplota klesne pod 9 °C. Podzimní výsadba umožňuje česneku zapustit kořeny a vyhnat zelené výhonky ještě před příchodem zimy, což zajistí rychlý začátek vegetační sezóny. Jak jsme již dříve psali v článku na Chalupáři-Zahrádkáři, vsaďte přitom na suché a teplé místo.
  • Zimní výsadba: V oblastech s mírnějšími zimami může přinést dobré výsledky rovněž výsadba česneku koncem zimy. Obvykle se provádí koncem ledna nebo začátkem února. Ačkoli tato výsadba neposkytuje tak časnou sklizeň jako ta podzimní, může i tak přinést úspěšnou úrodu.
Aby váš sklizený česnek opravdu nic neohrozilo, musíte ho správně uskladnit iZdroj fotografie: Freepik
Aby byla během příštího roku vaše úroda česneku opravdu maximální, musíte se právě teď o něj jednoduše správně postarat

Výsadba česnekových stroužků

Pro začátek kupte stroužky česneku z renomovaného zdroje a ujistěte se, že jsou zdravé. Stroužky, které se zdají být poškozené nebo plesnivé, vyhoďte.

  • Příprava: Stroužky opatrně oddělte a ponechte na nich papírovou slupku. Tato ochranná vrstva jim pomáhá úspěšně růst.
  • Rozložení: Stroužky česneku sázejte špičkou nahoru do řádků asi 5 cm hluboko. Rozmístěte je přibližně 20 až 30 cm od sebe. Tento rozestup umožňuje správnou cirkulaci vzduchu a rozvoj kořenů.
  • Zalévání: Půdu udržujte trvale vlhkou, ale ne přemokřenou.
  • A nezapomeňte na moření: O jeho výhodách jsme se na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také rozepsali.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při pěstování česneku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslava Bednářová

Mám bohatou odbornou praxi, jsem autorkou mnoha článků a zahraničních knih o pěstování rostlin. Mé radosti a nápady oživí vaše zahrady a zvýší vaše zahradnické dovednosti.

Zobrazit další články