Výsadba česneku před zimou: 2 tajemství dobré sklizně

Chcete-li během příštího roku užívat chutný domácí česnek se vším všudy, měli byste některé kroky při péči o něj provést už teď.

Výsadba česneku před zimou: 2 tajemství dobré sklizně i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování česneku na zahradě může být výnosné a poměrně jednoduché, ale velikost vaší úrody česneku závisí podle webu Hobby.InStory na několika klíčových faktorech. Nejdůležitější jsou však především dva – správný výběr místo pro výsadbu a také její termín a provedení.

Výběr ideálního místa pro česnek

Pro úspěšnou sklizeň česneku je zásadní vybrat pro váš záhon to správné místo, jak potvrzuje i web CulinaBotanica. Česneku se daří na slunném místě s dobrou cirkulací vzduchu. „Vyžaduje teplo a dobře propustnou půdu bohatou na živiny,“ radí náš čtenář Radim G. z Českých Budějovic. A přidává i pár dalších tipů.

  • Sluneční světlo: Vyberte si na zahradě slunné místo, kde bude česnek každý den alespoň šest hodin na přímém slunci. Právě sluneční teplo napomáhá jeho růstu a vývoji.
  • Cirkulace vzduchu: Dobrá cirkulace vzduchu je nezbytná, aby se zabránilo hromadění vlhkosti a snížilo se riziko houbových chorob. Dbejte na to, aby se záhon s česnekem nenacházel na místě, kde vzduch stagnuje.
  • Příprava půdy: Půdu důkladně připravte, aby byla kyprá a úrodná. Česnek dává přednost té dobře propustné a kypré.
  • Výživa: Pro hnojení použijte dobrý kompost nebo vyzrálý hnůj.
Vysazený ozimý česnek iZdroj fotografie: Uživatel graibeard / Creative Commons / CC BY-SA
Česneku najděte slunné stanoviště s propustnou půdou

Načasování je velmi důležité

Načasování výsadby česnekových cibulí je pro úspěšnou sklizeň rozhodující – tedy alespoň u mě. Pokud ho zasadím příliš brzy, protože neodhadnu počasí, bývá příští rok úroda mizerná. Česnek se obvykle vysazuje na podzim a existují dvě klíčové doby výsadby, které se dlouhodobě osvědčují.

  • Pozdní podzimní výsadba: jde o výsadbu v pozdním podzimu, jakmile teplota klesne pod 9 °C. Podzimní výsadba umožňuje česneku zapustit kořeny a vyhnat zelené výhonky ještě před příchodem zimy, což zajistí rychlý začátek vegetační sezóny. Jak jsme již dříve psali v článku na Chalupáři-Zahrádkáři, vsaďte přitom na suché a teplé místo.
  • Zimní výsadba: V oblastech s mírnějšími zimami může přinést dobré výsledky rovněž výsadba česneku koncem zimy. Obvykle se provádí koncem ledna nebo začátkem února. Ačkoli tato výsadba neposkytuje tak časnou sklizeň jako ta podzimní, může i tak přinést úspěšnou úrodu.
Aby váš sklizený česnek opravdu nic neohrozilo, musíte ho správně uskladnit iZdroj fotografie: Freepik
Aby byla během příštího roku vaše úroda česneku opravdu maximální, musíte se právě teď o něj jednoduše správně postarat

Výsadba česnekových stroužků

Pro začátek kupte stroužky česneku z renomovaného zdroje a ujistěte se, že jsou zdravé. Stroužky, které se zdají být poškozené nebo plesnivé, vyhoďte.

  • Příprava: Stroužky opatrně oddělte a ponechte na nich papírovou slupku. Tato ochranná vrstva jim pomáhá úspěšně růst.
  • Rozložení: Stroužky česneku sázejte špičkou nahoru do řádků asi 5 cm hluboko. Rozmístěte je přibližně 20 až 30 cm od sebe. Tento rozestup umožňuje správnou cirkulaci vzduchu a rozvoj kořenů.
  • Zalévání: Půdu udržujte trvale vlhkou, ale ne přemokřenou.
  • A nezapomeňte na moření: O jeho výhodách jsme se na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také rozepsali.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při pěstování česneku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články