Před výsadbou česnek namočte do humátu draselného, poroste pak o dost rychleji

Pěstitelé, kteří se chystají sázet česnek koncem podzimu, by měli zpozornět. Je totiž nejvyšší čas začít sadbové stroužky mořit.

Docela obyčejný humát draselný vám skvěle pomůže a jeho aplikace je navíc snadná i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Přírodní antibiotikum, jakým je česnek, nesmí chybět na žádné zahradě. Někteří zahradníci ho sázejí na jaře, jiní jako já dávají přednost podzimním měsícům, než půda zamrzne. Oba případy však mají jedno společné – pár týdnů před samotným sázením se vyplatí věnovat trochu času moření česneku. Odměnou za to vám budou zdravé a pořádně pikantní palice, které dodají pokrmům tu správnou chuť.

Proč se vyplatí mořit česnek

Cibulová zelenina jako česnek nebo jeho příbuzní cibule či pórek mohou trpět na škůdce, jako je háďátko nebo různí roztoči, a choroby, především ty plísňové, obzvlášť, panuje-li nadměrně vlhké počasí. Eliminovat jejich výskyt pomůže právě moření stroužků česneku. K tomu se nejčastěji používá přípravek s názvem Sulka, do něhož se sadba již brzy na podzim na pár hodin namočí a jenž brání rozvoji plísní. Dobré je také použití dobře uleželého hnoje kvůli správnému pH, což doporučuje například web Hub Suttons.

Autoři webu Česnek kromě moření také radí poté ještě těsně před výsadbou česnek na hodinu nebo dvě namočit do studené vody. „Tím stroužek rychleji aktivuje své obranné mechanismy,“ vysvětlují. Jakmile stroužky po namočení oschnou, neotálejte a ihned je zasaďte. Ideální dobou pro to bývá listopad, v případě teplého podzimu ale klidně i prosinec. Teplota půdy by trvale měla klesnout pod 9 °C, jak upozorňuje web Happy Sprout.

Palice a stroužky česneku iZdroj fotografie: Pixabay
Pár týdnů před výsadbou se vyplatí stroužky namořit

Moření česneku v roztoku humátu a octa

Speciální přípravky nejsou jedinou možností moření česneku. Účinný roztok si můžete vyrobit i sami, jako to dělá zahradnice Jana z Děčína. Česnek moří ve směsi z jablečného octa a humátu draselného. Smíchejte po jedné lžičce od obou tekutin a směs naneste na stroužky. „Ty by jí měly být rovnoměrně pokryté, ale nesmí v ní plavat,“ radí pěstitelka. Přípravek nechte působit několik dní (maximálně však pět), nakonec česnek vyjměte a osušte.

Správné stanoviště pomůže k bohaté úrodě

Významnou úlohu při pěstování česneku hraje místo, na kterém ho budete pěstovat, jak upozornili Chalupáři-Zahrádkáři. Pokud vyberete příliš vlhké a stinné místo, nebo česnek vysadíte na záhon, kde rostl v předchozích letech, ani moření ho před chorobami a škůdci neochrání. Mně se osvědčilo sázet česnek hned na několik stanovišť, a to v kombinaci s jinými plodinami, se kterými se navzájem příznivě ovlivňují. Vždy ho vysazuji na nově založené jahodiště a na společný záhon s kořenovou zeleninou. Jak správně sázet česnek, jsme popsali zde.

Vše o pěstování česneku od přípravy sadby až po uskladnění

V čem moříte česnek vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články