V září je třeba připravit půdu před výsadbou zimního česneku, důležité je i světlo

Česnek toho ke své spokojenosti mnoho nepotřebuje, přesto se mu však vyplatí věnovat pozornost. Pro začátek vyberte správné místo pro výsadbu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Správná příprava půdy a zajištění dostatečného množství světla jsou zásadními kroky k zajištění úspěšné úrody česneku. Je však třeba se věnovat ti některým dalším faktorům – jinak se z úspěšné úrody během příštího roku těšit nebudete.

Výběr správného místa

Prvním krokem při přípravě na pěstování zimního česneku je výběr správného místa. Při to byste se měli držet několika důležitých kroků.

  • Střídání plodin: Je důležité nesázet česnek rok co rok na stejné místo, aby se zabránilo vyčerpání půdy a hromadění chorob.
  • Sluneční světlo: Česneku se daří na plném slunečním světle. Vyberte místo, kde je přímý sluneční svit přítomný nejméně šest až osm hodin denně. Dostatečné sluneční světlo je pro vývoj česnekových cibulí nezbytné.
  • Odvodnění: Dbejte na to, aby vybrané místo mělo dobrou drenáž, aby nedocházelo k přemokření, které může vést k hnilobě česnekových cibulí. Česnek dává přednost dobře propustné půdě.

Předchozí plodiny aneb kam sázet česnek

Vezměte v úvahu plodiny, které se ve stejné oblasti pěstovaly dříve. Mezi nejlepší předchůdce česneku patří sladká paprika a zelí. Česnek můžete vysadit také po rajčatech, okurkách, cuketách nebo lilku.

Aby napřesrok vaše česnekové záhony opravdu dobře prosperovaly, pak jim právě teď věnujte tu správnou přípravu iZdroj fotografie: Freepik
Aby napřesrok vaše česnekové záhony opravdu dobře prosperovaly, pak jim právě teď věnujte tu správnou přípravu

Příprava a ošetření půdy

Před výsadbou česneku je vhodné provést test půdy, abyste zjistili její pH a obsah živin. Česnek dává přednost mírně kyselé až neutrální půdě s pH v rozmezí 6,0 až 7,0. A abyste zabránili rozvoji patogenů v půdě, ošetřete ji vhodnými přípravky. Velmi dobrou volbou je síran měďnatý. Rozpusťte 40 g síranu měďnatého v 10 litrech vody a vytvořte roztok, který lze aplikovat na 10 m2 půdy. Toto ošetření pomáhá eliminovat mnohé škodlivé mikroorganismy.

A pamatujte také na to, že česnek je plodina náročná na živiny, proto je důležité obohatit půdu a dodat jí vše potřebné. Připravte si směs 25 gramů draselné soli, 30 gramů superfosfátu a 5 kilogramů dobře uleželého kompostu nebo hnoje. Tato směs by měla být aplikována na jeden metr čtvereční (podle potřeby tedy množství hnojiva navyšte).

Chytrý trik, jak uchovat česnek čerstvý, stačí ho opálit iZdroj fotografie: Pixabay
Česnek toho ke své spokojenosti mnoho nepotřebuje, přesto se mu však vyplatí věnovat pozornost

Výsadba zimního česneku

Po přípravě půdy je čas zasadit zimní česnek. Zde je návod, jak na to:

  • Vybírejte zdravé cibule česneku k výsadbě. Rozlomte je na jednotlivé stroužky a dbejte na to, aby každý stroužek měl neporušenou slupku.
  • Stroužky česneku sázejte špičkou nahoru. Ideální hloubka výsadby je asi 5 cm.
  • Stroužky česneku sázejte v řádcích přibližně 15 cm od sebe. Mezi řádky ponechte přibližně 30 cm.
  • Nakonec naneste na záhon vrstvu organického mulče, například slámy nebo nasekaného listí, abyste česnek přes zimu ochránili a pomohli regulovat teplotu půdy.

A na jaře pak nezapomeňte na správné hnojení.

Jak pečujete o záhony určené pro výsadbu zimního česneku vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články