Jarní hnojení podzimního česneku: Granulovaný hnůj zvětší úrodu, čpavek odežene škůdce

Výživa česneku zasazeného na podzim musí být na jaře opravdu intenzivní. Jedině tak rychle vydatně poroste.

Zimní česnek potřebuje na jaře tu správnou vzpruhu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zimní česnek je typ česneku, která se vysazuje na podzim a sklízí v pozdním jaře nebo na začátku léta. Ozimý česnek má obvykle větší stroužky než běžný česnek a jeho chuť je také silnější. Je hojně využíván v kuchyni jako koření a léčivá rostlina, díky svým přírodním antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem.

Co udělat pro jeho spokojenost

Aby byl zimní česnek zdravý a silný, je důležité ho správně hnojit. Granulovaný hnůj je jedním z nejlepších způsobů, jak poskytnout rostlinám potřebné živiny, a přitom jeho použití není vůbec složité. Navíc patří v obchodech mezi poměrně levná hnojiva a dopřát si ho tedy může i ten, kdo žádná hospodářská zvířata nechová.

Vyberte vhodný granulovaný hnůj

Při výběru granulovaného hnoje se ujistěte, že obsahuje dostatek dusíku, fosforu a draslíku, což jsou základní živiny, které zimní česnek potřebuje. Doporučuje se použít organický granulovaný hnůj, protože se pomalu uvolňuje a zajišťuje půdě trvalý přísun živin. Dejte pozor na nejrůznější umělé náhražky, které se jako čistý hnůj jen tváří. A hnůj se hodí i ve chvíli, kdy se česnek teprve chystáte sázet. Rostliny česneku posílí a dodá jim dostatek živin pro lepší úrodu.

Zimní česnek potřebuje na jaře tu správnou vzpruhu iZdroj fotografie: Depositphotos

Připravte půdu pro hnojení

Před aplikací granulovaného hnoje je důležité připravit půdu. Vyčistěte ji od plevelů a urovnejte ji. Poté udělejte úzké rýhy v hloubce 5 až 10 cm a ve vzdálenosti 10 až 15 cm od sebe, do nichž bude granulovaný hnůj aplikován.

Aplikujte granulovaný hnůj

Nyní je čas na aplikaci granulovaného hnoje. Rozdělte ho rovnoměrně do vyhrabaných jam a zalijte vodou. Dávkování granulovaného hnoje závisí na velikosti vaší zahrady a na množství zimního česneku, který pěstujete. Obecně se doporučuje použít 50 až 100 gramů na metr čtvereční. Pokud záhon obohacujete navíc i kompostem, pak zvolte spíše nižší doporučenou hranici – česnek všeobecně není na živiny až tak náročný (mnohem víc mu škodí přehnojení), takže by vám toto množství mělo bohatě stačit.

Zimní česnek potřebuje na jaře tu správnou vzpruhu iZdroj fotografie: Depositphotos

Možná je i aplikace zálivkou

Standardně se granulovaný hnůj aplikujte přímo na půdu, ale není to nezbytné. Je totiž možné ho také smíchat s vodou a aplikovat jako tekuté hnojivo. To může mít značné výhody. Při aplikaci granulovaného hnojiva je totiž důležité zajistit, aby se granule na záhonu rovnoměrně rozložily, což ovšem při zálivce odpadá. Všeobecně se doporučuje rozmíchat dvě hrsti tohoto hnojiva v deseti litrech vody.

Proti škůdcům pomůže čpavek

A jestliže máte obavy z nejrůznějších půdních škůdců, můžete vsadit i na aplikaci čpavku. Dvě polévkové lžíce rozmíchejte v 10 litrech vody a aplikujte k česneku ještě před tím, než začne rašit. Vyplatí se to. Ovšem pokud chcete česnek velký jako pěst, musíte vyzkoušet ještě trochu jiný postup.

Jak se o svůj zimní česnek staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články