Je čas zasadit česnek. Včasné jarní vysazení zařídí velkou úrodu při sklizni

Výsadba česneku na jaře má svoje pravidla a především nepřekročitelný termín. Do země ho musíte zasadit včas kvůli brzké úrodě.

i Zdroj fotografie: Downtowngal / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Česnek patří mezi nejpopulárnější zeleninu u nás a jeho výsadba na jaře je důležitou částí zahradnické práce. Pokud se rozhodnete vysadit česnek na jaře, musíte zvážit několik faktorů, jako jsou například teplota půdy a počasí, které jsou klíčové pro růst a vývoj rostlin.

Kdy vysazovat česnek na jaře

Ideální doba pro vysazení česneku na jaře je zhruba od poloviny března do konce 10. dubna. Konkrétní datum výsadby závisí na místních podmínkách a klimatu, a je tedy důležité sledovat počasí. Česneku se nejlépe daří v půdě s teplotou mezi 10 až 15 °C, takže byste měli počkat, až se půda dostatečně zahřeje. Pokud ho vysadíte příliš brzy, může být vystaven mrazu a pokud naopak příliš pozdě, nemusí stihnout do konce sezóny dobře dozrát (jestliže na sklizeň spěcháte, zkuste jeho pěstování doma).

Vyberte kvalitní sadbu

Česnek je oblíbenou zeleninou, kterou lze vysazovat na jaře i na podzim. Při výběru sadby je nejlepší se obrátit na specializované prodejce semen a cibulí. U nich si také můžete si také vybrat z několika druhů česneku, které jsou k dispozici. Hledejte druhy s přídavným označením „český“ česnek, jež bývají považovány za velmi kvalitní.

Jak skladovat česnek, aby vydržel opravdu dlouhou dobu iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyberte vhodné místo pro výsadbu

Nejprve si vyberte slunné místo s dobrou drenáží a dostatečně kyprou půdou a odstraňte z něj plevel. Vhodné místo volte i s ohledem na předchozí výsadbu. Měl by růst výhradně tam, kde předtím nebyl vysazen ani česnek ani jiná cibulová zelenina, aby se minimalizovalo riziko infekce. Půdu připravte tak, aby byla volná, vlhká a dobře prodyšná. Rovněž se doporučuje do ní přidat organické hnojivo, aby byla bohatá na živiny. Pokud máte půdu, která zadržuje vodu, může být užitečné ji obohatit kompostem nebo pískem.

Rozdělte česnek na jednotlivé stroužky

Před výsadbou rozdělte hlavice česneku na jednotlivé stroužky (pokud se rozhodnete vsadit na ten z domácích zdrojů). Vytvořte v zemi hluboké drážky o hloubce asi 10 cm (vzdálenosti mezi nimi by měla být asi 20 cm). Do drážek vložte česnek hlavami nahoru tak, aby mezi sebou jednotlivé stroužky měly rozestup přibližně 10 cm.

Pro česnek jsou vhodné otvory o hloubce asi 5 cm. Při výsadbě umístěte stroužek česneku do každého z nich a zakryjte ho zemí. Nakonec záhon dobře zalijte. Na zálivku nezapomínejte ani po výsadbě, protože česnek potřebuje vlhkou půdu. Zálivka by měla být aplikována pravidelně, ale zároveň je třeba se vyhnout přemokření.

Kdy vysazovat česnek iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak se starat o česnek

Když česnek začne růst, můžete aplikovat dusíkaté hnojivo jednou za měsíc (nebo použijte osvědčené domácí hnojivo podle receptu našich babiček). V případě, že se na rostlinách objeví choroby nebo škůdci, použijte vhodný insekticid nebo fungicid. Vždy je lepší včasný zásah. Pokud totiž budete s touto procedurou otálet, můžete se nakonec připravit o celou úrodu.

Jaké jsou vaše triky pro výsadbu a pěstování česneku?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články