Letní péče o jahody, kterou rozhodně nevynechat: Od střihu, mulčování až po krmení

Dopřejte svým jahodám tu nejlepší péči a těšte se z bohaté a chutné úrody. Na tyto kroky byste rozhodně v průběhu sezony neměli zapomínat, jinak o úrodu přijdete.

Obrovská úroda jahod – pomůže jediná zálivka z jódu i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jahody patří bezesporu mezi jedny z nejsladších a nejlahodnějších plodů léta. To z nich dělá velmi oblíbené a vyhledávané plodiny. Aby byla vaše úroda co největší a nejlepší, musíte jim však v průběhu roku zajistit tu nejlepší péči. Jedině tak můžete včas reagovat na každé jejich strádání i počátek nemoci, houbových chorob, plísní nebo útoky škůdců. Těmito nezbytnými kroky připravíte jahody po sklizni na další úrodu.

Prostřihávání keřů

Jakmile sklidíte poslední červené sladké plody, vrhněte se na stříhání keřů. Uprostřed byste měli ponechat 2 – 3 silné a zdravé listy, zbytek odstraňte. Zbylé výhonky by měly být dlouhé maximálně 2 – 3 cm. Zbavte se také všech přebytečných, poškozených, uhnilých nebo uschlých výhonků, které by zabíraly místo a stály rostliny zbytečnou energii navíc. 

Ochraňte je před škůdci

Pomocí vhodných přípravků dopřejte rostlinám dostatečnou ochranu proti škodlivým druhům hmyzu, ale také proti chorobám a nemocem. Přípravky však vybírejte pečlivě s ohledem na životní prostředí i vaše vlastní zdraví. Namísto chemických insekticidů plných nebezpečných toxinů sáhněte po přírodních alternativách nebo si vyrobte vhodný odpuzovač hmyzu sami.

jak pečovat o jahody iZdroj fotografie: Pexels

Jak zalévat jahody po sklizni

Především při dlouhotrvajícím suchu byste měli rostliny v zahradě pravidelně zalévat. Na jahodový záhon budete potřebovat přibližně 10 litrů vody na 1 m2. Důležitá je také doba zálivky. Rozhodně se nedoporučuje ji provádět v době, kdy svítí silné slunce. Voda se rychle vypařuje, a navíc byste rostliny mohli spálit. Podvečer je sice lepší volbou, ale můžete tak přitáhnout nežádoucí pozornost šneků a slimáků. Proto jahody zalévejte ideálně brzy ráno, a poté uvolněte půdu tak, abyste nepoškodili jemné kořeny.

Mulčování jahodového záhonu

Díky mulčovací směsi snadno zadržíte potřebnou vlhkost v půdě a snížíte množství potřebné zálivky. K tomuto účelu vám skvěle poslouží sláma, seno, štěpka nebo nadrcená kůra. Výhodou těchto materiálů je také to, že se postupně rozkládají a uvolňují do půdy potřebné živiny, které rostliny čerpají ke své výživě. Některé směsi vám také pomohou s jejich ochranou před škůdci.

Jak jahody po sklizni hnojit

V tuto chvíli byste především měli rostlinám dopřát čas k regeneraci. K jejich hnojení se proto hodí vyzrálý kompost, různé bylinné jíchy, směs z ptačího trusu nebo minerální hnojiva. Poslední hnojení byste měli provést na začátku září, kdy je půda ještě prohřátá a kořeny dokáží přidávané látky vstřebávat a zpracovávat. V pozdějších měsících nechte jahody zcela odpočinout.

Jak pěstovat stáleplodící jahody

Jak pečujete o jahody po sklizni vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články