Brambory je možné pěstovat i na poměrně omezeném prostoru. Stačí jim jen dopřát vše, co pro svůj spokojený vývoj potřebují.
Oblíbený lilek brambor, který můžete znát i pod jménem brambor obecný či brambor hlíznatý (Solanum tuberosum) z čeledi lilkovité (Solanaceae), patří na zahradě mezi velmi oblíbené plodiny. Ovšem pro svůj růst nepotřebuje velké a pracně udržované záhony. Perfektní úrodu si můžete užít i při pěstování v nádobách. Stačí jen vědět, jak při tom správně postupovat. Hodit se vám bude trik s bramborovými slupkami, návod na správné hnojení i triky pro maximalizaci úrody.
Proč pěstovat brambory v nádobě
Tato zelenina je plná cenných látek, jako je například železo, měď, mangan, fosfor a vápník, ovšem nelze zapomínat ani na vitamíny C, B1, B2 a PP. A v hlízách vypěstovaných na vlastní zahradě lze najít těchto výživných látek zdaleka nejvíce. Trocha práce při pěstování se vám tedy zaručeně vyplatí.
Jak pěstovat brambory v nádobách
K pěstování brambor v květináči budete potřebovat především dostatečně velkou nádobu s objemem nejméně 50 litrů. A opatřete si také sadbové brambory a zeminu. Následně jednoduše naplňte nádobu zeminou a vytvořte několik výsadbových jamek. Do každé z nich vložte jednu sadbovou bramboru, a to vždy naklíčeným koncem nahoru. Poté zakryjte sadbové brambory 10 až 15 centimetry půdy. Střídmě zavlažujete a později začněte i s hnojením.
To je opravdu důležité, brambory jsou totiž na přísun živin poměrně náročné (pokud tedy chcete mít velkou úrodu). Při jejich pěstování proto dbejte na to, aby měly dostatek výživových složek. Použitá hnojiva by měla mít především dostatek:
- bóru,
- dusíku,
- fosforu,
- draslíku,
- vápníku,
- hořčíku,
- síry,
- mědi,
- manganu,
- molybdenu
- a zinku.
Pro optimální výživu je obvykle u brambor nezbytné kombinovat organické a minerální hnojení. A je rovněž třeba rozlišovat druh, který jste zasadili. Například pro rané brambory se skvěle hodí dusičnan vápenato–amonný nebo dusičnan amonný.
Pohnojte brambory bramborovými slupkami
Pokud máte jak dispozici zdravé brambory, můžete vsadit i na jejich slupky, které se běžně pro kuchyňské zpracování nepoužívají. Obsahují totiž množství výživných látek, například velké množství vitaminů B a C, vápníku, železa a draslíku. Při výsadbě stačí dát ke každé bramboře jednu velkou hrst slupek a o počáteční výživu bude skvěle postaráno.
Co ještě nezanedbat
Jak brambory rostou, pokračujte v přidávání zeminy do nádoby a vždy nechte odkryté pouze horní listy. Tímto trikem se postaráte o maximální tvorbu kořenových hlíz i o stabilizaci rostliny v nádobě. Brambory také pravidelně zalévejte a pěstujte je na slunném místě. Jakmile začnou listy žloutnout a odumírat, přestaňte se zálivkou. Tehdy jsou totiž brambory připraveny ke sklizni.