Naučte se pěstovat nekonečnou zásobu tymiánu za hubičku. Jde to ze semen, řízků i z mladých sazenic

                   

Tymián obecný (Thymus vulgaris) neboli mateřídouška obecná je malý keřík dosahující výšky okolo 10 až 40 cm. Jeho charakteristickým poznávacím znakem jsou plazivé, větvené výhony, které zespodu dřevnatí. Nesou na sobě drobné listy a během léta i kulovitá květenství s růžovými nebo fialovými kvítky. Na zahradu přitáhne včely, ale poslouží vám i v kuchyni nebo domácí lékárničce. Jak ho pěstovat?

Kdy vysévat tymián

Pokud chcete pěstovat tymián ze semen, měli byste ho přímo do květináčů vysít nejlépe začátkem dubna. Semena mírně zatlačte asi půl centimetru pod povrch zeminy a zasypte je. Květináč umístěte na teplé, ale vzdušné místo a mírně ho zalévejte. Sazenice klíčí nejpozději po dvou týdnech. Pokud vám rostlinek vyklíčilo až příliš, je po této době nutné vybrat ty nejsilnější a ty přemístit do samostatných nádob.

Tuto fázi však můžete jednoduše přeskočit a slabší sazenice prostě z nádob odstranit a pěstovat dále více rostlinek pohromadě. Neustále dbejte na to, aby zemina v květináči byla mírně vlhká – ale nikoli přemokřená. Místo klasické zálivky tak můžeme sazenice jednoduše stříkat vodou z rozprašovače. A kdy sázet tymián na záhony? Nejlépe v druhé polovině května, kdy už nehrozí riziko jarních mrazíků.

Pěstování tymiánu na zahradě

Pokud si pořídíte sazenice, je vhodné je před výsadbou seříznout (pokud jsou delší než 12 centimetrů). Vyplatí se také trochu narušit kořenový bal, aby se bylinka snadněji ujímala. Čas od času jim na záhonku také můžete přilepšit trochou přírodního hnojiva (použijte např. vyzrálý kompost), ale pamatujte si, že přehnojené rostliny rostou jen pomalu, a mohou dokonce ztratit své typické aroma.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A které druhy si zvolit? Pokud s pěstováním tymiánu začínáte, pak si vyberte ze čtyř nejosvědčenějších:

  • tymián citronový (Thymus × citriodorus),
  • vlněný tymián (Thymus pseudolanuginosus),
  • mateřídouška časná (Thymus praecox),
  • mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum).

Jak pěstovat tymián doma

Pěstování tymiánu v interiéru se příliš neliší od postupu na záhonku. Pokud si ho chcete vypěstovat sami ze semen, pak ho můžete vysévat už na přelomu března a dubna (nebo kdykoliv později), a to přímo do květináčů s dobrou drenáží. Když vyklíčí, je třeba slabší sazenice odstranit a zbytek začít otužovat. Jakmile to počasí dovolí, postavte vždy květináče přes den na parapet a večer je schovejte dovnitř.

Další péče je už obdobná jako u venku pěstovaného tymiánu. Pokud ovšem chcete, aby vám tento keřík vydržel déle než jen jednu sezónu, pak musíte nejpozději od listopadu své rostlině vytvořit vhodné podmínky k dostatečně dlouhému odpočinku. Přemístěte proto tymián do místnosti s teplotou okolo 10 až 15 °C a zalévejte ho velmi střídmě (obvykle stačí pouze jednou týdně).

Jak rozmnožit tymián

Rozmnožování tymiánu je velmi jednoduché. Stačí jen vykopat ze země starý trs, rozdělit ho na více menších a vysadit je na různá místa. Tento postup stačí provádět jen každých pár let podle hustoty rostliny. A stejným způsobem lze keře také omladit. Další metodou rozmnožování je použití řízků. Vyzrálé vrcholy stačí zapíchnout do zeminy smíchané s pískem. Udělejte to nejlépe v nějaké pěstební nádobě, kterou lze přetáhnout fólií.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ovšem uprostřed léta se vám mladé rostlinky uchytí prakticky kdekoliv. K úspěchu vám pak stačí už jen dostatek světla a přiměřená zálivka. Nové kořínky by se měly objevit nejpozději do tří týdnů. Pokud jste zvolili pěstování pod fólií, pak po této době začněte sazenice pomalu otužovat. Po dalším měsíci se k nim můžete chovat již jako k hotovým rostlinám.

Jak zimovat tymián na zahradě

V našim podmínkách je tato středomořská bylinka náchylná k namrznutí. Tomu můžete předejít už na podzim použitím toho správného mulče. Ten se však hodí i v létě – tehdy totiž ochrání zeminu před nadměrným výparem vlhkosti a v zimě pak samozřejmě zabrání jejímu spálení mrazem. A jaký mulč použít? Skvěle se hodí chvojí, kůra stromů, posekaná tráva, spadané listí apod.

Které bylinky pěstujete na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články