Hlavní krmení jahod v září: Větší plody zařídí amoniak

Dopřejte jahodám v srpnu tu nejlepší výživu a připravte je na nadcházející zimu i příští sezonu. Díky tomuto hnojivu posílíte jejich kořenový systém a zvětšíte odolnost.

Jahody zalijte na podzim jódem, v příští sezóně vás potěší množství plodů i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jahody patří mezi nejoblíbenější ovoce léta, přestože jejich pěstování dokáže pěkně potrápit i opravdu zkušené zahradníky. Nejdůležitější je o rostliny pravidelně pečovat a zajistit jim ty nejlepší podmínky. Aby mohly v pořádku přečkat období zimy, dopřejte jim v srpnu extra dávku potřebných živin. Tato hnojiva zajistí jejich odolnost, lepší zdraví a v příštím roce i bohatou úrodu.

Proč jahody na zimu hnojit

Jakmile sklidíte poslední zbytky plodů, přichází pomalu čas s přípravou rostlin na přicházející chladnější období. Ideální podmínky pro ně vytvoříte nejen jejich vnější ochranou v podobě přikrytí krycí plachtou nebo použitím mulčovací směsi. Jejich celkovou imunitu a odolnost vůči různým stresovým faktorům zvýšíte použitím správného hnojiva. Čím silnější a zdravější bude jejich kořenový systém, tím větší bude šance, že se po zimě probudí k silnému a zdravému růstu.

Čím hnojit jahody

Přestože jsou v dnešní době obchody plné speciálních hnojiv a přípravků k hnojení všech druhů rostlin, vzhledem k velkému obsahu chemikálií a toxických látek se jejich dlouhodobé používání nedoporučuje. Mohou totiž v negativním směru ovlivnit nejen životní prostředí a zdraví zvířat a domácích mazlíčků žijících ve vaši blízkosti, ale i vaše vlastní zdraví. Namísto toho sáhněte po přírodní alternativě a vyrobte si doma některou z těchto směsí.

Namulčované zrající jahody iZdroj fotografie: Pixabay
Srpnová příprava jahod na příští sezonu

Co budete k přípravě hnojiv potřebovat

Ve skutečnosti existují dvě směsi, které vaše jahody v srpnu perfektně vyživí. Jedna se vyrábí z amoniaku, druhá pak ze směsi kyseliny borité, syrovátky, jódu a dřevěného popela. V obou případech si za pár korun připravíte velké množství přírodního hnojiva. Jehož používání je nejen ekologičtější, ale i ekonomicky mnohem výhodnější a zabere vám to jen pár minut.

Hnojivo na bázi amoniaku

Nejdříve do kyblíku nalejte 10 litrů odstáté vody o pokojové teplotě. Použít můžete také dešťovku, neměla by však být příliš studená. V dalším kroku přidejte 3 polévkové lžíce amoniaku a směs důkladně promíchejte. Jakmile máte hotovo, přelijte vše do konve a nalijte výsledný nálev přímo ke kořenům. Dejte však pozor, abyste nenamočili listy, které byste tím mohli poškodit.

Komplexní hnojivo pro jahody

Další výživnou směs si připravíte tak, že v troše horké vody rozpustíte 1 čajovou lžičku kyseliny borité. Následně přidejte 10 litrů vody, 2 hrnky syrovátky, půl lžičky jódu a 120 gramů dřevěného popela. Směs v kyblíku pořádně promíchejte, aby se všechny složky spojily a máte hotovo. Výsledný roztok můžete ihned použít k zalévání kořenů rostlin.

Jak na pěstování stáleplodících jahod

Jak připravujete jahody na příští sezonu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články