Nejúčinnější návod na přípravu půdy před výsadbou česneku. Ziskem jsou velké a aromatické stroužky, doslova nabité užitečnými látkami

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podmínky, za kterých česnek roste, výrazně ovlivňují jeho chuť, velikost a samozřejmě také jeho žádanou pikantní vůni. Pokud si chcete příští rok pěstovat vlastní česnek, naučte se, jak připravit záhon na jeho výsadbu. Žádná umělá hnojiva potřebovat nebudete, vystačíte si jen s domácími zdroji.

Kdy sázet česnek na záhon

Česnek je možné vysadit jak na podzim, tak i na jaře. Podzimní výsadba je ovšem většinou výhodnější. Česnek zasazený na podzim dokonale hibernuje v zemi a chystá se na rychlý jarní růst. Na přelomu zimy a jara už se začíná zelenat a posléze dává výnos přibližně o měsíc dříve než česnek vysazený až mnohem později na jaře. Méně často je také napadán chorobami, což málokdo ví. Česnek je nejlepší sázet v září a říjnu.

Pokud se k této činnosti uchýlíte na jaře, proveďte to ve chvíli, kdy půda rozmrzne. Tehdy má česnek kuchyňský (Allium sativum), ty nejlepší podmínky k růstu. Mimochodem – říká se mu též česnek setý a patří do čeledi amarylkovité (Amaryllidaceae), ovšem v minulosti byl řazen nejčastěji do čeledi česnekovité (Alliaceae). Z významných látek v něj najdeme zejména lutamylpeptidy, steroidní a triterpenové saponiny, vitamíny A, B6, B1 a C, selen, vápník, jód, flavonoidy, polysacharidy a lektiny.

Čím vyhnojit půdu pro česnek

Česnek má rád velmi úrodnou půdu. Proto je dobré ji před výsadbou obohatit velkou dávkou kompostu. Dobře vám také poroste v prvním a druhém roce po hnojení čerstvým hnojem. Pro pohnojení můžete také použít granulovaný hnůj. Je to opravdu důležité, protože dobře vyživený česnek je méně citlivý na nedostatek vody. Ten zasazený na podzim navíc doporučujeme mulčovat například slámou, kůrou z jehličnanů nebo kompostem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A ještě jednu věc byste měli vědět – hnojení nikdy nezarývejte příliš hluboko do půdy, a to ani v případě hnoje. Česnek má totiž poměrně mělký kořenový systém, což je v tomto ohledu jeho velká nevýhoda. Kořeny dosahují pouze 20 až 30 centimetrů pod zem. Proto mu musí být živiny dodávány blízko kořenům, aby je mohl bez potíží asimilovat a využít ke svému růstu.

Použít lze i dřevěný popel

Ale pokud doma dostatek zralého kompostu nenajdete, nezoufejte. Pokud nechcete spoléhat na specializovaná hnojiva z obchodů, pak si namíchejte svoje vlastní a jednoduše použijte dřevěný popel. Je pro něj charakteristická vysoká koncentrace živin, jako je hořčík, vápník, železo, fosfor, mangan, draslík a důležité stopové prvky. Chybí mu jen dusík – ten se může do půdy dodat kompostováním. Množství popela by nemělo překročit 50–70 gramů na m2.

Kam vysadit česnek, aby se mu dařilo

Česnek má velmi rád slunná místa, ale poradí si i s polostínem, ale pak má menší stroužky a o něco déle se vyvíjí. Je také lepší ho nesázet blízko jehličnanů. Jsou to totiž stálezelené rostliny, které na zimu neshazují listy (vyjma modřínu), takže se pod nimi bude půda pomaleji prohřívat vlivem slunečních paprsků. S vegetací totiž na jaře česnek začíná velmi brzy, leckde už na konci zimy. A pokud není zastíněný, může si užívat slunečních paprsků po mnoho týdnů a využít je ke svému vývoji.

Jak připravujete půdu před výsadbou česneku na své zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články