Jak se zbavit škůdců na angreštu a rybízu hned v červnu. Přírodní postřik spálí všechny hrozby

                   

Chcete mít letos bohatou úrodu rybízu a angreštu? V takovém případě je potřeba připravit keříkům ideální podmínky. Toho dosáhnete například ošetřením proti škůdcům a chorobám. To je potřeba provést opravdu co nejdříve. Následující návod naštěstí není nijak složitý a potřebovat budete pouze jednu běžnou látku. Klíčové je především správné načasování ošetření.

Močovina pro důkladné odstranění škůdců

Pro ošetření keříků rybízu a angreštu budete potřebovat obyčejnou močovinu. Tu je dobré aplikovat ve formě postřiku. A jaké je správné načasování? Postřik provádějte ve chvíli, kdy se rybíz pustí do tvorby pupenů. Ty mají být zvětšené, ale zároveň ještě ne plně otevřené. Právě tehdy je nejlepší provést preventivní ošetření.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A proč právě močovina? Důvodů existuje hned několik. Díky svému složení dokáže pomoci s odstraněním plísní, které zimují na výhoncích. Navíc poslouží jako silné hnojivo, kdy do půdy doplníte velké množství dusíku. To keříku pomůže s kvetením a následnou tvorbou plodů, což je energeticky náročné.

Rostlinu ošetřete během rašení pupenů

V tomto případě je klíčové hlavně načasování ošetření. Silná dávka močoviny při pozdějším použití by totiž mohla poškodit lístky, které čerstvě vyraší. Při aplikaci pouze na dřevní části a ještě neotevřené pupeny nedojde k jejich poškození, ale odstraníte pouze případné choroboplodné zárodky, které mohou znamenat problém během pozdějšího růstu.

iZdroj fotografie: Freepik
Zdroj fotografie: Freepik

Tento způsob ošetření dokáže při správném použití nahradit jiné fungicidní či ochranné přípravky používané za účelem odstranění chorob a škůdců. Kvalitní a bohatá úroda na sebe nenechá čekat. Většina odrůd rybízů je zároveň poměrně odolná na případné pozdější napadení chorobami. Důležité je to hlavně v případě angreštu, kdy je potřeba vybrat odrůdu rezistentní proti padlí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články