Jak správně pěstovat borůvkové keře pro bohatou úrodu domácích borůvek

                   

Pravidelná konzumace borůvek má pozitivní vliv na zdraví, protože obsahují mnoho prospěšných látek, jako jsou vitamíny, minerály a hlavně antioxidanty, které pomáhají zpomalovat stárnutí. Ovšem jejich pěstování je poměrně specifické, protože vyžadují kyselou půdu. Naštěstí jsou i odrůdy, které nejsou tolik náročné a umožní vám dosáhnout velmi zajímavé borůvkové sklizně v domácích podmínkách.

Správné zasazení borůvkových keřů

Prvním krokem je vždy správně zasazení jednotlivých keřů. Vyberte jim vhodné stanoviště, kde bude dostatek světla, ale zároveň nepůjde o větrné místo. Nejlepší lokalita by měla mít lehčí a propustnou půdu. Naopak při pěstování v podmínkách s hutnou a těžkou půdou si budete muset dát více práce s dostatečnými úpravami před samotným vysazením. Pro jednodušší opylení nezapomeňte vysadit vždy od každé odrůdy několik kusů rostlin poblíž sebe. Dosáhnete tak i bohatší úrody.

iZdroj fotografie: Canva
Zdroj fotografie: Canva

Vyhloubení jámy a přidání zeminy

Nejdříve vytvořte větší jámu, do které přidáte rašelinovou půdu pro vylepšení hodnot pH a zajištění optimálních živin pro borůvkové keře. Před samotnou výsadbou rostliny vyjměte z kontejneru, nechte chvíli namočit, aby se kořeny narovnaly a až následně umístěte do jámy, kde je zasypete zbývající rašelinou s příměsí písku. Nezapomeňte čerstvě zasázený keřík vydatně zalít. Okolí keříku opatřete mulčováním v podobě opadaných jehlic ze stromů.

iZdroj fotografie: Canva
Zdroj fotografie: Canva

Dostatečné rozestupy

Pokud budete vysazovat rovnou několik borůvkových keříků, dodržujte mez nimi dostatečné rozestupy. To v praxi znamená zhruba 80 centimetrů pro menší odrůdy a 1 až 1,2 metrů pro větší odrůdy, kdy mají keříky bujnější růst. Dostatečné vzdálenosti podpoří optimální růst keříku, kdy se na nových větvích budou objevovat lahodné borůvky. Za pár let se tak dočkáte skutečně bohaté úrody.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články