Jak správně pěstovat jahody s nástupem jara. Co udělat pro šťavnatou a bohatou sklizeň

ruce plné jahod i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Chcete mít velkou úrodu těch nejsladších jahod? Pak věnujte péči pěstování hned na začátku jara.

Milujete sladkou úrodu jahod a přidáváte si je do každé snídaně i odpolední svačiny? Pokud jste opravdoví milovníci jahod, pak určitě oceníte tento snadný a nejúčinnější návod na to, jak správně pěstovat jahody. S péčí o ně musíte začít hned na začátku jara, jedině tak bude vaše úroda hojná.

Začněte při samotném nástupu jara

Pokud chcete mít opravdu velkou úrodu jahod, začněte s pěstováním ještě v době, kdy venku padá sníh. Jedině při raném nástupu jara můžete získat ty nejlepší výsledky. Ze všeho nejdříve musíte posoudit, zda jahodové keře stále žijí a zima je nezničila. Podle toho, zda jsou omrzlé, je nutné s nimi dále zacházet. Toto první ohledání by mělo být na konci března nebo začátku dubna.

iZdroj obrázku: Pixabay

Zbavte se ze všeho nejdříve veškerého suchého listí a všech nečistot kolem keře i kořenů. Odstraňte i plevel kolem jahodového keře. Dalším krokem je ochrana jahod před možnými škůdci, kteří se mohou objevit hned ze začátku jara. Od škůdců vám pomůže zalévání jahod horkou vodou (95 °C). Taková voda zabije veškeré larvy škůdců, kteří zimu dokázali přežít. Pro ještě lepší účinek můžete do vody na zalévání přidat ještě pár kapek jódu.

Při péči o jahody záleží na kvalitě zeminy

Půda kolem jahod by měla být dobře prokypřená, nejlépe uděláte, kdy do zeminy přidáte ještě trochu hnojiva a piliny či slámu. Hnojivo dodá půdě o trochu více dusíku, což jahodám jen prospěje. Nezapomeňte při jarní péči o jahody ani na prořezávání. Jahoda by měla mít dostatek prostoru, aby měla kam kvést a růst.

iZdroj obrázku: Pixabay

Přesazení jahod je možné jen v jarních měsících

Listy prořezávejte hodně opatrně, protože můžete celkem snadno poškodit samotné srdce zdravého jádra. Jaro je také vhodná doba pro přesazení jahod, proto pokud potřebujete zvolit jiné místo pro jahodovou úrodu, můžete právě teď. Přesazujte však pouze dospělé rostliny plné zdraví. Napadené jahody škůdci nebo jinak nemocné keře vám stejně velkou úrodu nepřinesou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články