Vyvazování rajčat je letos stejně důležité jako důsledné zaštipování postranních výhonů. Jen tak vyprodukují bohatou úrodu

                   

Rajčata (Solanum lycopersicum) jsou v České republice rok od roku populárnější plodinou. Jejich produkce se za posledních 5 let zvedla více než trojnásobně. Aby vám rostliny prosperovaly a poskytly bohatou úrodu, je důležité se o ně správně starat. Kromě optimálního množství zálivky, vhodného způsobu hnojení a zaštipování, je klíčové správné vyvázání.

Ochraňte rostliny před zlomením

Pro získání velkých, masitých, červených plodů je důležité, aby rostlina prospívala. To se nestane, pokud o ni nebudete dostatečně pečovat. Jedním ze základních úkonů je vyštipování zálistků (bočních výhonů rostoucích v úžlabí listů). Tímto krokem podpoříte časné kvetení rostliny, rychlejší tvorbu plodů a zároveň udržujete řidší a vzdušnější porost. Druhou činností je jejich včasné a správně provedené vyvázání.

Vyvazování, nebo připevnění ke stabilní opoře, udrží rajčata, která zpravidla velmi rychle přirůstají, ve vzpřímené poloze. Tím je chráníte před zlomením, a sice vahou plodů či v důsledku větrných poryvů nebo prudkého deště. Jedinou výjimkou jsou zakrslé odrůdy, které jsou nízké a oporu tolik nepotřebují. Opory pro rostliny jsou zpravidla tři – rajčata můžete vyvázat k provázku, drátu, nebo ke kůlu (respektive k nějaké tyčce).

Jak správně vyvázat rajčata?

Abyste rajčata správně vyvázali, pamatujte na několik zásad. První z nich je volba vhodné opory – tu volte s ohledem na budoucí umístění a rozměry rostliny. Sazenice, které umístíte na větrném stanovišti a mají dorůstat větších rozměrů, budou vyžadovat i silnější oporu než ty, které vysadíte na závětrném místě. Oporu zapíchněte do země vždy několik centimetrů od rostliny, a sice na severní stranu (zajistíte tak rostlině maximální přísun slunečních paprsků během dne).

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Druhou zásadou je volba silnějšího provázku, který při svázání nepoškodí stonek rostliny. Třetí se poté vztahuje ke způsobu uvazování. Vždy byste měli mít dostatečně dlouhý provázek, který uvážete kolem stonku rajčete (pod list, aby se neposouval), následně ho překřížíte a uvážete kolem opory. Tedy, provázek mezi sazenicí a oporou by měl mít tvar osmičky. Soustřeďte se na to, abyste stonek svázali volně a nechali tak rostlině prostor k růstu. Mezery mezi jednotlivými úvazy by měly být asi 20 centimetrů.

Jaké triky používáte pro zvýšení výnosu rajčat?

Názorná ukázka správného vyvazování rajčat je k dispozici v přiloženém videu
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články