Urychlení zrání rajčat bez ztráty chuti a vůně: Pomůže osvědčený postřik zkušených zahradníků, který si nelze vynachválit

Aby rajčata dávala velké, nepraskající a sladké plody, musíte jim na konci sezóny poskytnout potřebnou výživu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rajče jedlé (Solanum lycopersicum synonymum Lycopersicon esculentum Mill.) z čeledi lilkovité (Solanaceae) se na našich zahradách již blíží ke konci své sezóny. Aby však všechny plody řádně dozrály, měli byste jim včas pomoci vhodným prostředkem.

Čím hnojit dozrávající rajčata

Dva hlavní prvky, důležité pro správné dozrávání a nalití ovoce (tedy pro to, aby rajče neprasklo a zůstalo nádherně šťavnaté a sladké), jsou draslík a vápník. Pro rajčata je tedy v závěru vegetační sezóny vhodné jakékoli hnojivo s těmito prvky. Tedy vyjma dusičnanu vápenatého, protože ten obsahuje dusík, který v tomto období rostlina již nepotřebuje.

Nejde však o jediné důležité prvky. Po nich následuje hořčík a fosfor (vyzkoušet můžete tedy například monofosfát draselný) a bór. Ten je nezbytný pro to, aby dozrávající rajčata získala svou barvu i chuť. Jen hnojení však nestačí. Nesmíte totiž také zapomenout odstranit spodní listy, tedy ty, které již začaly žloutnout a hnědnout. Zpomalíte tak přenos patogenů.

Postřik jedlou sodou pro dozrávání

Pokud chcete urychlit zrání plodů ještě více, tak může zkusit i postřik jedlou sodou. Jednoduše rozmíchejte dvě lžíce jedlé sody v 300 ml vody a aplikujte na ještě nedozrálé plody. Podle zkušeností některých zahradníků by měl právě tento postup dozrávání rajčat urychlit. Jedlá soda se navíc dokáže poprat i s některými nepříjemnými patogeny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

O přirozenou výživu se pak postará i odpad z domácnosti. K rajčatům je například možné zakopat i cibulové a banánové slupky. Nebo je, pro zvýšení celkového množství rychle použitelných živin, nechte nejdříve chvíli vylouhovat ve vodě. Jednoduše je vložte do vhodné nádoby, zalijte vodou tak, aby byly ponořené, a nechte 48 hodin louhovat. Poté toto hnojivo zřeďte pětkrát a ke každé rostlině nalijte dva litry.

Pozor na svinující se listy a vrcholy

Co dělat, když se vašim rajčatům začaly kroutit listy a vrcholy? Většinou nejde o nic vážného. Vaše rostliny tak reagují na stres, a to obvykle v reakci na extrémní teplo. Z nesnází jim proto pouze rovnoměrná a dostatečná zálivka. A totéž se může stát při masivním řezu zeleně, kdy je například zbavíte velkých stínících listů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A jak reagovat? Pokud na zkroucených listech nejsou žádné skvrny, nežloutnou ani nejeví známky napadení škůdcem, pak je rozhodně není třeba trhat. Stále se totiž podílejí se na procesu fotosyntézy a jejich nadměrné odebírání rostlině jen uškodí.

Prevence podzimního onemocnění rajčat

Obáváte se plísní a dalších patogenů? Pak zasáhněte včas. Skvělou možností je například kyselina boritá, pokud ji ještě někde doma najdete (malým zahradníkům se už prodávat nesmí) nebo chelát bóru. V obou případech je poměr při ošetření jednoduchý – postačí vám 10 gramů přípravku na 10 litrů vody. Obojí se používá jako postřik jednou do týdne. Kyselina boritá a chelát bóru poslouží jako prevence nejrůznějších onemocnění.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy a triky pro ideální péči o rajčata na konci sezóny?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články