Zkušení zahrádkáři přesně ví, jak pěstovat zimní česnek: Kdo se řídí osvědčenými tipy, ten se může příští sezónu těšit na abnormální úrodu

Výsadba zimního česneku by měla probíhat na podzim. Je však třeba dodržet správný termín i techniku, aby byla úroda maximální.

i Zdroj fotografie: iStock / Michael Hiemstra / Creative Commons
                   

Česnek se obvykle dělí na dva typy – zimní česnek a jarní česnek. Zimní česnek se sází na podzim a díky tomu má opravdu ostrou chuť. Jeho palice jsou navíc velké a pokryté fialovou nebo nafialovělou slupkou. Žádný milovník výrazných chutí by si jeho pěstování neměl nechat ujít.

Kdy sázet česnek na záhon

Zahradníci doporučují zasadit zimní česnek na záhon nejlépe několik týdnů před nástupem chladného počasí. To proto, aby měl kořenový systém čas na pořádně zesílení, což česneku dovolí překonat mrazy. U nás zpravidla toto období připadá na konec října a začátek listopadu. Pokud se obáváte, že česnek například v podhorských oblastech jen těžko přečká zimu, zakopejte stroužky hluboko do země, tedy přibližně do hloubky 10–15 centimetrů.

Co dělat, když česnek vyklíčí

Klíčky česneku se mohou mnohdy objevit před začátkem zimy. To je normální proces a není u něj žádný důvod k obavám. Rostliny nezmrznou, pokud se o ně správně postaráte. A jak na to? Stačí je posypat zeminou a mulčovat. Tím na mrazy vyzrajete.

Kde sázet zimní česnek

Česnek kuchyňský (Allium sativum), někdy též známý pod jménem česnek setý patří do čeledi amarylkovité (Amaryllidaceae). Ovšem minulosti byl řazen nejčastěji do čeledi česnekovité (Alliaceae)

iZdroj fotografie: Pixabay

Aby tato zelenina dobře prosperovala, sázejte ho tam, kde předtím rostly plodiny, které dokážou půdu nasytit výživnými látkami. Jde například o:

  • okurky,
  • luštěniny,
  • rajčata,
  • cukety,
  • dýně,
  • zelí,
  • lilek
  • a jahody.

A proč je výsadba do správné půdy důležitá? Česnek je totiž také zdrojem mnoha cenných minerálů: je třeba zmínit například přítomnost draslíku, hořčíku, mědi, železa, chrómu, selenu, kobaltu a vápníku. A právě jejich množství může správně vyživená zemina podpořit.

Jak pohnojit půdu před výsadbou

I v případě, že zvolíte vhodné předplodiny, je vhodné půdu před výsadbou česneku správně pohnojit. Lze samozřejmě vsadit na různá chemická hnojiva, která jsou již od výroby dobře vyvážená co do obsahu vyživujících látek a okamžitě připravená k použití. Existují však i jiné levnější způsoby úpravy půdy. Mezi velmi účinná hnojiva se v případě česneku řadí obyčejný dřevěný popel. Obsahuje mnoho užitečných prvků. Zlepšuje úrodnost půdy a odkyseluje ji, pokud byla předtím kyselá.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Skvělým prostředkem pro zvýšení úrodnosti pozemku je také posečená tráva nebo jakákoliv jiná zelená hmota. Postará se totiž o dodání dusíku do půdy. A jak tyto složky použít před výsadbou česneku? Použijte 1 kg dřevěného popela na metr čtvereční a nahoru položte vrstvu posekané trávy o tloušťce asi tří centimetrů. Týden před výsadbou všechny složky pečlivě zapracujete. Tím se půda vyživí a uvolní.

Co ještě pěstovat na podzim

Ovšem existují i další druhy, s jejichž pěstováním je vhodné začít na podzim. Skvělá je například rukola, jarní cibulka, raná mrkev, zelí, špenát, kedluben, čínské zelí, kapusta, kopr, řeřicha a ředkvičky. Jen myslete na to že pro některé z nich budete potřebovat skleník.

Naučte se, jak se plete okrasný i praktický tradiční cop z česneku a cibule

Jaké jsou vaše tipy na to, jak správně zasadit česnek na zimu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články