Tento škůdce je pro zahradu pohromou a v Česku se množí rapidní rychlostí. Pokud se objeví, je třeba hledat pomoc u našich babiček

Zbavte se svilušek bez chemie z obchodu – proti těmto úporným škůdcům lze použít i domácí přípravky ze spíže.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sviluška je velmi nepříjemným škůdcem, který může zdevastovat jak vaši zahradu, tak třeba i zeleň v interiéru. Ne vždy je však nutné uchylovat se při její likvidaci k chemii. Naopak – mnohé domácí prostředky si se sviluškami poradí velmi efektivně a jako bonus ani nestojí příliš moc. A co tedy použít?

Alkohol na svilušky platí

Poměrně účinným prostředkem na svilušky je vysokoprocentní alkohol. A jak ho použít? Navlhčete jím vatový tampon a otřete všechny listy postižené rostliny. Zničíte tak ovšem jen dospělce – ošetření je tedy třeba několikrát zopakovat, aby byl výsledek jednoznačný. A jak je to s rostlinami? Alkohol má schopnost se rychle odpařovat, takže listy rostlin nedojdou úhony.

Ne vždy je to však pravda. U velmi jemných tenkých listů, jaké mají například fuchsie nebo petúnie, se tento postup nedoporučuje. Ty by totiž k úhoně přijít mohly. Pokud ovšem chcete ošetřit fíkusy, ibišky, palmy, dieffenbachie a podobné rostliny, bez obav alkohol použijte. Opravdu jim nijak neublíží.

Postřik z mýdla na svilušky

Mýdlo na praní je nejlepší, ale v nouzi postačí jakékoli. Jednoduše nastrouhané mýdlo rozmíchejte ve vodě a tu hodně napěňte. Poté celou rostlinu v tomto roztoku namočte nebo ji mýdlem postříkejte. Při postřiku nezapomeňte ošetřit i zeminu – v ní totiž mohou svilušky bez potíží dlouho přežívat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Protisvilušková infuze z česneku

Pokud nechcete sahat po mýdle, pak vsaďte na osvědčený přírodní insekticid a fungicid, který vám dokáže sám vyrůst na záhonku. A jak na to? Vezměte dva stroužky česneku a nakrájejte je najemno. Poté je nasypte do vhodné nádoby a zalijte 1 litrem vody. Dobře uzavřete, uložte na tmavé místo a nechte 5 dní odpočívat.

Po uplynutí této doby roztok přeceďte, zřeďte vodou v poměru 1:1 a aplikujte jako postřik. A velmi podobně funguje i nálev z cibulových slupek. Potřebovat budete 100 g cibulových slupek. Ty zalijte 5 litry vody a nechte 4–5 dní louhovat. Poté infuzi přefiltrujte a bez ředění nastříkejte na postižené rostliny.

Naučte se také, jak si připravit velmi účinný domácí česnekový postřik proti škůdcům podle tohoto videa

Jak bojujete proti obávaným škůdcům na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články