Jaké bylinky pěstovat začátkem jara a jak se o ně správně starat? Na zahradě i za oknem

                   

Bylinky jsou skvělou věcí, zvláště pak, pokud si je zvládnete vypěstovat doma. Jsou totiž dokonalým pomocníkem v kuchyni, při dochucování, zdobení nebo doplnění pokrmů, také při výrobě pest a různých pomazánek, jejich vůně je příjemná a také velice užitečná, protože mnohdy pomáhá jako spolehlivý odpuzovač hmyzu, a jiných nevítaných potvůrek. Jak a podle čeho ale vybrat ty nejvhodnější bylinky zrovna k vám domů a jak se o ně starat, aby náležitě prosperovaly?

Jak vybrat

Výběr té správné bylinky k vám domů je velmi podobný, jako výběr jakékoliv jiné rostliny a zásadně se odvíjí od podmínek, které jí můžete zabezpečit. Takže ještě před nákupem je dobré zjistit si, co dané bylinky, o které máte zájem vyžadují, a zvážit, zda jsou jejich nároky na pěstování ve vašich silách. Každý druh totiž potřebuje trošku něco jiného.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další důležitou věcí ke zvážení je to, kde konkrétně rostlinku pořizujete. Pokud ji totiž kupujete za vskutku výhodnou cenu někde v supermarketu, z většiny se nejedná o rostlinky, které jsou určené k dlouhodobému pěstování. Nejlepší nákup s největším potencionálem je tedy nejčastěji přímo u pěstitele nebo například na tržišti a burzách rostlin.

Nejčastěji pěstované bylinky

Bylinek je na trhu téměř nesčetné množství, přitom každá má jinou vůni, jinou chuť a zcela jiné využití. Dobré je tedy pěstovat bylinek vždy více a vzájemně je mezi sebou kombinovat, čímž dojde k naprosté harmonii ať už při přípravě jídel nebo aromatických, dekoračních či jiných účelech. Ne všem bylinkám ale svědčí naše podmínky, tak se jejich výběr pro domácí pěstování značně vyselektoval a zbytek seženete většinou pouze v již zpracované podobě. Jaké jsou ale ty nejčastěji pěstované bylinky u nás?

Petržel – jedná se o velmi obvyklou bylinku, která má velmi ráda sluneční světlo. Ideální je tedy dopřát jí ho, a to vždy alespoň 8 hodin denně. Nejlepší je tedy výběr místa, na které po celý den dosahují sluneční paprsky, případně se dá jako alternativa použít i umělé světlo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pažitka – pažitka je díky své jasné chuti další oblíbenou bylinkou, kterou známe spíše v podobě nejrůznějších pomazánek nebo jejich dochucování. I tato rostlinka má ráda světlé a slunečné stanoviště, její výhodou ale je, že snese také chladnější prostředí a není třeba ji udržovat zbytečně v teple.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bazalka – bylinka, která je jako stvořená při přípravě italských pokrmů, kde vždy jasně vynikne její chuť. U vás doma se jí bude dařit na teplém a slunném místě, ráda má také pravidelnou ale ne přehnanou zálivku. Lístky je dobré trhat vždy z vrchní části, čímž dosáhnete, že se vám bude hezky větvit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Šalvěj – velmi pronikavě vonící rostlinka, která vám z domu odplaší nechtěný hmyz. Na oplátku jí věnujte teplé místo a spíše suchou půdu, takže není potřeba přílišné zálivky a dařit se jí bude spíše v teplejších podmínkách.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Meduňka – dokonalá letní bylinka, která se spolu s mátou perfektně hodní při přípravě nápojů a podobných věcí. Úspěch jí zajistíte v polostínu s pravidelnou zálivkou. Tato rostlinka totiž miluje vlhkou půdu.

iZdroj fotografie: Freepik

Oregano – oregano, další z bylinek dokonale se hodících k oblíbené italské kuchyni. Tato však vyžaduje především lehkou zeminu, společně s drenáží v květináči, aby nedošlo k uhnití kořenů. Zálivka musí být pravidelná, ale s mírou.

iZdroj fotografie: Freepik

Rozmarýn – další velmi vonná bylinka, která má ráda stále vlhkou půdu a dobře se ji zadaří na světlejším místě. Odměnou vám bude již slibovaná krásná vůně a mnohem méně hmyzu, který bude odpuzovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tymián – bylinka, která se v domácnosti rozhodně neztratí a má značně široké využití. Pro svou prosperitu potřebuje stále vlhkou půdu, ale s dobrým odtokem, aby jí nehnily kořeny, a také vyžaduje zvýšenou vlhkost okolí, což můžete zařídit pravidelným mlžením.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Máta – jedna z nejoblíbenějších bylin, která potěší nejen svou vůní, ale také chutí, která v letním nápoji dokonale osvěží. Aby se jí však dařilo a měla krásné velké listy, potřebuje světlé místo, a především pravidelnou zálivku.

iZdroj fotografie: Freepik

Všeobecná starostlivost o bylinky

Když už máte doma některé z bylin, ať už výše zmíněné nebo dokonce jiné, důležité je se o ně poctivě starat podle jejich potřeb. Některé nároky ale mají všechny stejné, a těmi jsou například kvalitní půda, která je určená pro bylinky, pravidelné zálivky a hnojení. Musíte je také kontrolovat, zda nejsou napadené škůdci, nebo nemocí či jinak poškozeny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V případě poškození listu jej jednoduše odstraňte, ať může rostlinka věnovat energii těm zdravým. V případě nemoci nebo výskytu škůdce je důležité včas jednat, poškozené části odstranit a ošetřit rostlinku potřebným postřikem. Nezapomínejte také na dostatek světla, protože v úplné tmě se nedaří ničemu a také na láskyplné zacházení, které potřebuje vše živé. Jen tak se vám totiž vše vrátí zpět.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články