Jarní hnojení angreštu: Obří bobule zařídí dávka dusíku a vápníku

Bez živin se neobejde ani tak odolná dřevina, jako je angrešt. S těmi správnými bude úroda několikanásobná – uvidíte.

Angrešt, červené plody i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Angreštu se bude nejlépe dařit díky vyvážené výživě plné živin, které podporují všechny jeho růstové fáze – od vývoje listů až po zrání plodů, jak informuje web  JakPěstovat. Dusík je zásadní pro růst listů a celkovou vitalitu rostlin, zatímco vápník hraje klíčovou roli při vývoji buněčných stěn a pomáhá zlepšovat pevnost plodů a jejich skladovatelnost.

Proč právě dusík a vápník

A proč právě teď vsadit právě na tyhle dvě složky? Dusík je klíčovou složkou chlorofylu – sloučeniny, která dává rostlinám zelenou barvu a pomáhá při fotosyntéze. Dusík zase pomáhá při tvorbě aminokyselin, které jsou nezbytné pro vývoj rostlin (pomáhají jim totiž s růstem, jak si ještě pamatuju ze školy). Vápník je zase nezbytný pro zdravý růst rostlinných tkání – jeho dostatečná hladina pomáhá předcházet hnilobě konce květů a dalším chorobám.

Nejlepší doba pro hnojení angreštu

Načasování hnojení je rozhodující pro maximalizaci příjmu a přínosu pro rostliny. Pro angrešt je ideální doba pro hnojení brzy na jaře – tedy ještě před začátkem kvetení. Tím je zajištěno, že živiny budou k dispozici v době, kdy je rostliny potřebují pro vývoj listů a plodů nejvíce. Pokud jste na to ovšem zapomněli, klidně sáhněte po hnojivu ještě teď, jak radí web iReceptář. Začněte půdním testem, který určí pH. Angrešt preferuje mírně kyselé pH půdy mezi 6,0 a 6,5.

Pokud je půda příliš kyselá, pak bude dodané živiny vstřebávat jen špatně – v takovém případě ji ještě upravte vápnem. „Na začátku sezóny použijte hnojivo bohaté na dusík, například dusičnan vápenatý. Podpoříte tím bujný růst a připravíte rostliny na silný vývoj plodů,“ radí zahradník Lubomír V. z Hradce nad Moravicí, který redakci Chalupáři-Zahrádkáři už dříve poslal třeba i návod na péči o petúnie. Jako další výživu pro angrešt Chalupáři-Zahrádkáři doporučují i dřevěný popel.

Jak sázet bobulovité keře a pečovat o ně

Jak na jaře hnojíte angrešt a jiné keře?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články