Je ideální čas k dosažení záplavy barevných květů petúnií, stačí osolit půdu

Sůl se nehodí jen na dochucování různých pokrmů. Skvěle vám může pomoci i při péči o petúnie. Stačí jí opravdu jen troška.

i Zdroj fotografie: MathKnight / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Petúnie se svými zářivými barvami a kaskádovitými květy jsou snad všech balkonů a teras. Dosáhnout záplavy barevných květů ovšem není jen o jejich hnojení a zalévání – někdy je třeba těmto úžasným rostlinám pomoci i trochu víc, jak tvrdí web VeseléBydlení.

Solení půdy pro petúnie

Navzdory tomu, co by si někdo mohl myslet, praxe přidávání „špetky soli“ do půdy se netýká používání kuchyňské soli, ale spíše té epsomské, která obsahuje hořčík a síran – dvě životně důležité živiny pro petúnie. V obchodech ji můžete koupit i jako síran horečnatý, ale podle mých zkušeností obvykle prodavači znají oba výrazy. Hořčík hraje zásadní roli při tvorbě chlorofylu, čímž zvyšuje sytost zelené barvy listů, zatímco síra zlepšuje imunitu.

Bohatou úrodu paprik zajistí epsomská sůl a mykorrhizní houby

Jak aplikovat epsomskou sůl

Klíčové je především ředění,“ radí zahradník Lubomír V. z Hradce nad Moravicí, který redakci Chalupáři-Zahrádkáři už dříve poslal třeba i návod na hnojení malin. „Smíchejte jednu polévkovou lžíci epsomské soli s litrem vody. Takto zředěný roztok zajistí, že sůl rostliny nezahltí, ale naopak jim dodá vyváženou dávku živin. Zálivku provádějte jednou za měsíc, to bohatě stačí.“

Nyní sledujte, jak petúnie reagují na první aplikaci. Pokud rostliny vykazují lepší vitalitu a kvetení, pokračujte v měsíčním ošetření. Ovšem objeví-li se nežádoucí účinky (třeba snížené nasazování poupat), pak snižte koncentraci hnojení nebo jeho frekvenci.

Pro záplavu barevných a velkých květ petúnií toho není třeba dělat mnoho. Někdy třeba stačí jen malá špetička soli. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pro záplavu barevných a velkých květ petúnií toho není třeba dělat mnoho. Někdy třeba stačí jen malá špetička soli

Umění řezu pro bujný růst

Web AbecedaZahrady také upozorňuje na nutnost správného řezu. Jakmile petúnie dosáhnou výšky asi 6 až 8 cm, je čas začít se zaštipováním konců jednotlivých stonků. Každý stonek zaštípněte asi na 4 až 5 cm délky. Tím podpoříte rozvětvení rostliny, což povede k plnějšímu vzhledu a většímu počtu stonků, které budou kvést. O dalších podmínkách nutných k úspěšnému pěstování těchto nádherných balkonových květin už Chalupáři-Zahrádkáři také psali.

Jak se o své petunie staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články