Pěstování petúnií ze semen: Záplava květů je na dosah, chce to ale dost vody, světla i tepla

Pomocí petúnií můžete oživit svou zahradu, balkon i parapet. Není přitom třeba utrácet za drahé sazenice, snadno si je vypěstujete ze semínka.

i Zdroj fotografie: MathKnight / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pěstování petúnií není náročné, přesto se mnohdy nepodaří jejich semena přimět k růstu. Nemusíte být zkušeným zahradníkem, abyste se mohli do pěstování těchto nádherných květin pustit. Stačí dodržovat jednoduchá pravidla a můžete si užít nekonečnou záplavu květů. Se správnou péčí budou zdobit vaši zahradu až do podzimu.

Zajistěte rostlinám dostatek světla

Aby vám tyto překrásné květiny mohly vyrůst, musíte jim zajistit ty nejlepší podmínky. Pro zdravý a rychlý růst potřebuje petúnie opravdu velké množství světla. Aby se semena těchto květin mohla vyvíjet, měli byste jim zajistit světlo po dobu 14 – 16 hodin denně. Pokud chcete začít s výsadbou petúnií na jaře, bez speciální lampy se nejspíš neobejdete. Dostatek světla a kvalitní hnojivo dokáže z těchto okrasných rostlin vytvořit opravdovou nádheru.

Květiny vyžadují teplé prostředí

Tyto rostliny vám téměř neporostou, pokud jim nezajistíte stabilní a teplé prostředí. Velmi špatně snáší výkyvy teplot a nízké teploty by je mohly spálit. Ideální teplota pro růst petúnií je okolo 22 – 26 °C. Abyste tyto rostliny mohli přesunout ven, začněte s otužováním jejich sazenic velmi pozvolna. Přes den by se měla teplota pohybovat mezi 18 – 20 °C a v noci by neměla klesnout pod 14 °C.

Petúnie, květy, květináč iZdroj fotografie: Depositphotos

Pěstování petúnií ze semínek

Semena petúnií nasypte na povrch zeminy připravené v květináči a nijak nezasypávejte hlínou. Květináče pouze zakryjte průhledným víkem a umístěte na teplé a slunné místo. Pravidelně semena zavlažujte a kontrolujte. Pokud se ani po 14 dnech neobjeví první klíčky, zkuste vysít novou várku. Semena by měla začít klíčit nejpozději 21 dní po výsadbě.

Dostatečně rostliny zalévejte

Důležitým faktorem ovlivňujícím vývoj a růst sazenic je množství zálivky. Měli byste udržovat půdu v květináči vždy mírně vlhkou, ale bez přílišného přemokření. Petúnie vždy zalévejte vodou o pokojové teplotě a snažte se jim nenamočit listy. Abyste zajistili rostlinám dostatečnou vlhkost, můžete do půdy přidat hydrogel. Po přesazení sazenic dopřejte rostlinám dostatek prostoru. Pamatujte si, že jejich kořenový systém je silný a široký a potřebuje k růstu kolem sebe dostatek místa. Stačí dodržovat základní pravidla a vaše květiny porostou do krásy.

Jak by měly vypadat sazenice petúnií po 9 dnech

Jak se daří vám pěstování petúnií?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články