Jarní hnojení podzimního česneku: K rychlému růstu pomůže granulovaný hnůj

Česnek potřebuje k tomu, aby prosperoval, vždy tu správnou výživu. Skvělý pro něj může být třeba docela obyčejný granulovaný hnůj.

Česnek na slunném místě i Zdroj fotografie: Uživatel La Huertecilla / Creative Commons / CC BY-NC-ND
                   

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak podpořit bujný růst česnekových stroužků zasazených na podzim, je aplikace granulovaného hnoje. Ten obsahuje mnoho užitečných látek, díky nimž budou podle informací z webu iReceptář vyvinuté palice opravdu velké a plné chuti.

Role granulovaného hnoje při pěstování česneku

Granulovaný hnůj je pokladnicí živin a představuje tak vynikající volbu pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí podpořit růst česneku. Tento typ hnoje nejenže zajišťuje dlouhodobé uvolňování základních živin, ale také zlepšuje strukturu půdy, zvyšuje zadržování vody a také přispívá k jejímu lepšímu provzdušňování. A jak na výběr správného granulovaného hnoje?

  • Obsah živin: Hledejte hnůj s vysokým obsahem dusíku, fosforu a draslíku. Tyto živiny jsou klíčové pro vývoj silných kořenů a sytě zelených listů, které jsou nezbytné pro tvorbu zdravých cibulí.
  • Organické vs. syntetické hnojivo: Pokud je to možné, volte organické granulované hnojivo. Organické varianty uvolňují živiny pomaleji, což znamená, že rostliny vyživují po delší dobu a minimalizují riziko spálení kořenů, jak tvrdí web AgroKbTrade.
Česnek na záhonu

Červnové hnojivo ze síranu pro cibuli a česnek. Žádné žluté listy, jen skvělá úroda

Příprava půdy na hnojení

Před použitím jakéhokoli typu hnojiva je zásadní správná příprava půdy. Ta zajistí, že rostliny živiny efektivně využijí a půdní prostředí zůstane zdravé a příznivé. Pro začátek vyčistěte ošetřovanou oblast výsadby od plevelů, které s česnekem soupeří o živiny a prostor. Poté půdu zkypřete, aby se zlepšilo provzdušnění a odvodnění, což pomáhá kořenům nerušeně růst. V řádcích, kde je česnek zasazen, vytvořte pomocí motyčky nebo rýče mělké rýhy hluboké asi 5 až 10 cm a vzdálené od sebe 10 až 15 cm.

Česnek na záhonu iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se česneku, který jste vysadili na podzim, opravdu dobře dařilo, vezměte s k ruce hnůj. S čerstvým byste ale příliš dobře nepochodili

Do vytvořených rýh rovnoměrně rozprostřete granulovaný hnůj. Dávejte pozor, aby se granule nedostaly do přímého kontaktu s cibulkami česneku, aby nedošlo k jejich popálení. Po aplikaci hnoje plochu důkladně zalijte. To pomůže hnojivo zapracovat se do půdy a začít uvolňovat živiny. Další hnojení už nebude třeba – taková je alespoň moje zkušenost. Pokud hnojím hnojem, bohatě to stačí. Chalupáři-Zahrádkáři ovšem doporučují vyzkoušet ještě trochu jiný postup.

Jaké jsou vaše tipy pro péči o zimní česnek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články