Pár kapek jódu znásobí úrodu jahod a ochrání ji před škůdci

Bohatá úroda červených velkých a šťavnatých jahod je snem snad každého zahradníka. Abyste si ji vychutnali do sytosti, vyživte je tímto hnojivem.

i Zdroj fotografie: Loadmaster / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jahody bezesporu patří mezi nejoblíbenější plody léta. Přestože je jejich pěstování poměrně náročné a jejich sezóna je často velmi krátká. Pokud však při pěstování těchto rostlin budete dodržovat určitá pravidla, bohatě se vám za váš čas i péči odmění. Použijte k výživě jahod tuto směs a podpořte jejich růst. Plody pak budou větší a mnohem chutnější.

Jak správně pečovat o jahody

Jahody dokážou často potrápit všechny pěstitele. Ať už jste zkušeným zahradníkem nebo teprve s pěstováním začínáte, těmto rostlinám je potřeba věnovat obzvlášť pečlivou pozornost a tu nejlepší péči. Aby vám jahody dobře rostly a na záhonech prospívaly, je potřeba zajistit jim dostatečný přísun živin, světla i vody. Ovšem právě množství zálivky však může být problém.

Příliš vysoká vlhkost a podmočená půda může způsobit zahnívání kořenů i následných plodů a o celou úrodu tak snadno přijdete. Ve vlhkém prostředí navíc mnohem snadněji dochází ke vzniku a šíření nemocí. Dalším problémem, se kterým se musíte vypořádat, je výskyt škůdců. Nejen lidé si na šťavnatých jahodách rádi pochutnají. Snažte se ochránit záhon před útokem šneků, slimáků a dalších škůdců.

kvetoucí jahody iZdroj fotografie: Depositphotos

Podpořte své jahody jódem

Jód běžně koupíte v jakékoliv lékárně, protože se běžně používá na podporu imunity, metabolismu, zdraví pokožky a k úpravě nebo zlepšení dalších oblastí lidského zdraví. Přítomnost jódu v půdě ovlivňuje schopnost správného růstu a celkové zdraví rostlin. Stačí pár kapek tohoto roztoku a jahody porostou jako divé. Touto směsí jim zajistíte ty nejlepší podmínky pro zdravý vývoj.

Postup výroby jódového hnojiva

Dostatek nebo nedostatek jódu ovlivňuje životaschopnost jahod po celou sezonu. Stačí pouze 20 kapek jódu smíchat s 10 litry vody a každou rostlinu tímto roztokem zalít. Vůně jódu navíc odradí některé druhy škodlivého hmyzu a své jahody tak lépe ochráníte. Ideálně v dubnu aplikujte na rostliny tuto zálivku a po zbytek roku máte vystaráno. V případě výskytu nemoci smíchejte 10 kapek jódu s 10 litry vody a každé ráno poškozenou rostlinu touto směsí zalévejte.

Základní informace jak pečovat o jahody v průběhu roku

Čím hnojíte jahody na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články