Je čas zasadit česnek. Ideální odrůdy jsou Jarus, Jankiel a Cyryl

Pokud si nejste jistí, kterým odrůdám česneku by se u nás mohlo dařit, prozkoumejte ty osvědčené. Úrodu vám dají maximální.

Mulčování zajistí, že česnek předčasně nevyklíčí i Zdroj fotografie: F. D. Richards / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Výběr správných odrůd může významně ovlivnit výnosy i chuť česneku, jak radí web iReceptář. V letošním roce jsou v centru pozornosti tři výjimečné odrůdy: Jarus, Jankiel a Cyril. Každá z nich přináší jedinečné vlastnosti, které z nich činí ideální kandidáty pro vaši zahradu.

Vlastnosti vybraných odrůd

Pokud se vám letos nechce sahat po již starých známých odrůdách nebo jste v tomto oboru úplnými nováčky, podívejte se, co je aktuálně dostupné:

  • Jarus: Česnek Jarus je známý svou výraznou chutí a velkými, snadno loupatelnými stroužky. Je obzvláště odolný vůči některým běžným houbovým chorobám.
  • Jankiel: Tato odrůda se může pochlubit o něco jemnější chutí, díky níž je všestranně použitelná. Její cibule jsou obvykle menší, ale velmi konzistentní co do velikosti a tvaru.
  • Cyril: je chválen pro svou dlouhou skladovatelnost. Má ostrou a štiplavou chuť, která se vařením ještě zvýrazní a je tedy ideální pro přípravu výrazných pokrmů.
Úspěšná výsadba česneku: Potřebujete biohumus nebo dolomitovou moučku

Jarní sázení česneku: V březnu zasadíte, na konci června sklidíte

Ošetření před výsadbou

Před výsadbou je nezbytné stroužky připravit, aby se zvýšila jejich šance na úspěšný růst, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve. Zvolte velké, zdravé stroužky z velkých cibulí. Ujistěte se, že nejsou nijak poškozené, protože třeba i na první pohled nenápadné otlaky mohou způsobit jeho náchylnost k chorobám. Česnek ošetřete fungicidním přípravkem, abyste ho ochránili před houbovými infekcemi.

paličky česneku iZdroj fotografie: Freepik
Aby se vám letos úroda česneku opravdu vydařila, musíte si pohlídat celou řadu věcí. Důležitý je například výběr vhodných odrůd

Česneku se podle webu ZelenáKvětinka daří v dobře propustné a úrodné půdě. Připravte proto záhonek pro výsadbu tím, že půdu nakypříte a obohatíte organickou hmotou, například kompostem nebo starým hnojem. Tento krok je zásadní pro podporu zdravého vývoje kořenů a zajištění dostatečné výživy česneku. Stroužky sázejte asi 3-5 cm hluboko, špičatým koncem nahoru ve vzdálenosti asi 5 až 10 cm. Hloubku mírně upravte v závislosti na typu půdy: v těžkých půdách je lepší výsadba mělčí, v lehkých písčitých půdách hlubší.

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro výsadbu česneku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články