Jediná správná metoda pěstování neomezeného množství jahod na balkoně či parapetu, kterou zvládne i začátečník

                   

Jahody patří mezi jedno z nejoblíbenějšího letního ovoce, které si pro svou lahodnou sladkou chuť zamilovali lidé všech věkových kategorií. Dokonale osvěží v podobě zmrzliny, sladkého smoothie, nebo jednoduše jen tak, jak jsou. Mnoho lidí tak určitě těší možnost, vypěstovat si tuto pochoutku i doma, na své zahradě, záhonku nebo například balkonu. Pokud však potřebujete radu jak na to, nemusíte chodit daleko. Dnes si totiž představíme jednoduchý návod, jak správně pěstovat a starat se o tuto plodinu, aby vás v létě odměnila bohatou úrodou.

Pěstovat se dá téměř všude

Jahody patří mezi velmi variabilní druhy ovoce, takže pokud zrovna nemáte zahradu, nemusíte věšet hlavu. Stačit vám bude například i menší záhonek, nebo třeba kousek místa na balkoně nebo parapetu. Stačí když správně zvolíteodrůdu jahod podle toho, kam se je chystáte umístit. Těch totiž existuje hned celá řada od stále plodících, převislých, gigantických až po miniaturní lesní jahůdky, které můžete pěstovat i u vás doma a nemusíte pro ně zrovna k lesu na louku.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash

Pokud máte zvolený druh, dalším důležitým krokem je vědět, co taková plodina pro správný růst a vývoj plodů potřebuje. Především by to měl být dostatek sluníčka a tepla. Ať už se tedy chystáte pěstovat kdekoliv, je důležité, aby se jednalo o slunné místo, kam dosahují sluneční paprsky, pokud možno během celého dne, nebo po jeho většinu.

Základní péče

Pokud již jahody pěstujete, velmi důležitá je jarní péče, kterou těmto rostlinkám musíte po zimě věnovat. Ta se skládá zejména z ostříhání jahod, čímž je odlehčíte od starých a suchých listů a oddělíte nově vzniklé rostlinky, které se tvoří na starých šlahounech. Poté následuje pohnojení a samozřejmě nesmí chybět ani pravidelná zálivka zejména v době, kdy rostlinka nasazuje květy a poté také plody.

iZdroj fotografie: Unsplash

Pokud se však chystáte pěstovat jahody poprvé, důležitá je příprava správné půdy. Ať už tedy v zahradě nebo na balkonu, důležité je to, že půda musí být pro tyto plodiny plná živin, takže by měla být pohnojená ideálně z podzimu, aby se živiny dobře vstřebaly. Nejlepší je k pěstování jahod přidat také vrstvu slámy nebo černou netkanou textilii. Obě tyto složky zajistí rostoucí rostlince potřebné teplo, pro co nejlepší vytvoření zdravého kořenového systému a správného růstu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Po zasazení je důležitá pravidelná zálivka, aby byla půda neustále vlhká a právně podpořila růst rostliny. Tu můžete později lehce omezit a opět plně nasadit až v době, kdy jahodníky začnou tvořit květy a poté také plody. Ty díky hojné zálive mnohem lépe rostou a ve výsledku jsou šťavnatější a větší.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení jahod se po zimě provádí poprvé tehdy, když si u rostoucí rostlinky všimnete svazeček nových listů, které začnou rašit v prostřední části rostliny a svým vzhledem připomínají srdíčko. Tehdy je čas na pořádnou dávku koňského, nebo kravského hnoje, dají se však nahradit také granulovaným hnojivem, které je běžně dostupné v obchodech. Další hnojení je nejideálnější prostřednictvím tzv. „zákvasu“ ze slepičího trusu, a to v době tvorby květů. S hnojivem však vždy velmi opatrně a použijte správné množství, abyste rostlinku nespálili.

iZdroj fotografie: Canva

Rady na závěr

U jahod je nejlepší zálivka vždy ráno a večer, kdy si rostlinka nejlépe dokáže vláhu vytáhnout a vstřebat. Pravidelně kontrolujte, zda nejsou jahodníky nebo jejich plody napadeny škůdci, nebo jakkoliv poškozeny a případně použije potřebný hubič plevelu a hmyzu.  Jahody sbírejte až jsou jasně rudé a mají tak plnou a lahodnou chuť.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články