Dosažení úspěchu jediným krokem: Namáčecí technika zvýší šanci na vyklíčení

Pokud si nejste jistí klíčivostí semen a rádi byste zvýšili výnosnost plodin, je ideální použít výživný a dezinfekční roztok.

i Zdroj fotografie: Eiku / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Asi každý se už potýkal s tím, že zdaleka ne všechna semena ze sáčku vyklíčila. Může za tím stát spousta faktorů (například nedostatek vláhy, nevhodná teplota, krátká doba výsevu nebo stáří semen). Každý obal semen vždy obsahuje informaci o expiraci. Pokud jsou semena starší, počítejte s tím, že vyklíčí málo nebo dokonce vůbec. Je ale způsob, jak zvýšit pravděpodobnost vyklíčení.

Namáčecí technika

Aby semeno dobře vyklíčilo, zkuste jej namočit do dezinfekčního roztoku. Tím semeno vyživíte a nabudíte k dalšímu růstu. Vhodným prostředkem je chelátovaná měď, kterou je možné zakoupit ve specializovaných obchodech. Chelátovaná měď je hnojivo užívané především k výživě plodin a stimulaci jejich růstu (slouží tedy jako jakési mikro hnojivo). Zároveň funguje jako dezinfekce a zbaví tak semena případných plísní, nebo jiných škůdců.

Připravte si roztok z 1 litru teplé vody a špetky chelátované mědi. Semena postačí namočit po dobu 1 hodiny. Po vyjmutí z roztoku už není nutné je umývat a jsou připravená rovnou k zasazení. Tímto způsobem budou semena klíčit ve stejnou dobu a sazenice budou vitální s dobrým a silným kořenovým systémem.

Jak jinak podpořit klíčivost semen

Plánování výsevu zeleniny začíná hned zkraje jara. Měli byste si dobře promyslet, co chcete zasadit a kam plodiny umístíte, aby měly dostatek světla, slunce, vláhy a prostoru. Účinnou metodou, která podporuje klíčení, je například prozařování semen. Pokud nemáte zářič teplého vzduchu, můžete semena umístit pod stolní lampu (v rozumné vzdálenosti) po dobu přibližně 2 hodin. Tato metoda je obzvláště vhodná pro semena okurek.

Jak jinak podpořit klíčivost semen iZdroj fotografie: Pixabay

Další metodou může být například probuzení semen před jarním obdobím (hodí se především pro rajčata). Není ovšem vhodná například pro kedlubny, cibule či další plodiny, které mají tendenci vybíhat do květu a není to u nich žádoucí. Probuzení semen spočívá v tom, že se semena navlhčí a uloží v teple, následně se dají asi na 1–2 dny do lednice, kde dojde naopak k zachlazení. Poté by měly vyklíčit mnohem rychleji a spolehlivěji.

Jakou metodu rádi používáte pro jisté klíčení semen?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články