Pokud se chystáte vysadit česnek, berte jen „ženské“ stroužky, porostou mnohem rychleji

Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik a vyberte si k podzimní výsadbě vhodné stroužky česneku. Tato metoda vám zaručeně zajistí úspěch a bohatou sklizeň.

Místa, kde nemůžete zasadit zimní česnek: Pozor na stín i bazalku i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Česnek patří bezesporu mezi jednu z nejrozšířenějších a nejzdravějších plodin pěstovaných na domácích zahrádkách. Oblíbený je však nejen díky své lehce pikantní chuti, ale také velkému množství vitamínů a dalších prospěšných látek, kterými velmi pozitivně působí na lidské zdraví. Pokud toužíte po vlastní úrodě, využijte teplé podzimní dny k jeho výsadbě. Podle doporučení webu Ukr.Media je lepší sáhnout po „ženských” stroužcích. V redakci jsme se rozhodli to vyzkoušet a jsme zvědaví, jak si česnek v příštím roce povede.

Na co se při podzimní výsadbě zaměřit

Začít byste měli výběrem a přípravou vhodného místa. Jak jsme již dříve psali v článku na Chalupáři-Zahrádkáři, vsaďte na suché a teplé místo s dostatkem světla, které je zároveň chráněné před větrem. Vlhké prostředí ani stín česneku nevyhovují, což ovlivní jeho následný růst a vývoj. Půda v záhonu by měla být velmi úrodná a dobře propustná, aby mohlo docházet k výměně vzduchu u kořenů i odtoku přebytečné vody.

Jak připravit česnek na výsadbu

Dalším důležitým krokem ovlivňující velikost vaší budoucí úrody, je příprava česneku. Než se pustíte do jeho výsadby, měli byste jej namořit. O výhodách a způsobech moření jsme se více rozepsali v článku na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři. Mnoho zahradníků a pěstitelů považuje tuto činnost za tu úplně nejdůležitější, aby jim v příštím roce česnek dobře rostl.

výsadba česneku iZdroj fotografie: Depositphotos
Vyberte k podzimní výsadbě ty nejlepší stroužky česneku

Vyberte ty nejlepší stroužky

Podle serveru The Lime spočívá tajemství v pěstování zimního česneku ve správném výběru stroužků. K tomuto účelu nejlépe poslouží “ženské” stroužky, které mají větší šanci přečkat zimu bez jakékoliv úhony a na jaře rychle nastartovat svůj růst a vývoj. Náš čtenář Petr Ž. z Krnova potvrzuje, že tuto metodu používal už jeho dědeček: ,,Děda vždycky vybíral, které stroužky na podzim vysadí do země. Dodnes používáme jeho rady a sklízíme každý rok štědrou úrodu.”

Jak poznat ten správný stroužek

Pohlaví stroužků česneku lze rozeznat poměrně jednoduše. Ty ,,ženské” by měly mít vejčitý zaoblený tvar. Naopak ,,mužské“ jsou zpravidla tenčí, plošší a jejich hrany jsou výrazně ostré. Oproti ,,ženským” jsou také výrazně tenčí a vytáhlejší. Pokud se při výsadbě budete řídit tímto jednoduchým pravidlem a vyberete si ty nejvhodnější kousky, úspěch vás v příští sezoně nemine.

Jaké je vaše tajemství úspěšné podzimní výsadby česneku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články