Cibuli na stejném místě nikdy nesázejte, úroda pak bude úplně nulová

Cibule není náročná zelenina, na několik zásad byste ale při jejím pěstování myslet měli. Důležitou roli hraje to, kde a jak cibuli vysadíte.

Dobře si naplánujte, kam cibuli vysadíte i Zdroj fotografie: Uživatel jen and joe / Creative Commons / CC BY-NC-ND
                   

Cibule je zelenina, která nejen dodá pokrmům na chuti, ale má i obdivuhodné zdravotní přínosy, proto by neměla chybět v žádné zahradě. Nejčastěji se sází na jaře, já však kousek záhonu věnuji i ozimé cibuli, kterou příští rok můžu začít sklízet už koncem května. Vysadit ji ale nelze jen tak někde – aby se cibuli dobře vedlo, potřebuje záhon, na němž letos rostli ti správní předchůdci.

Stále na stejném místě se jí dařit nebude

Než se rozhodnete cibuli vysadit, pečlivě si rozmyslete, na jaký záhon ji pošlete. Ačkoliv nejde o přehnaně náročnou zeleninu, pokud jí vyberete nevyhovující místo, velké úrody se nedočkáte. Vyhněte se místům s přemokřenou půdou, kde by mohla cibule uhnívat. Obrovský vliv na velikost úrody má i to, jaké plodiny jste zde letos nebo loni pěstovali. Cibuli se nebude příliš dařit po okopaninách, zejména bramborách, po nichž se v půdě mohlo zabydlet háďátko bramborové.

Největší chybou je pak pěstování cibule na stejném záhonu jako v loňském roce. Tím nahráváte potencionálním chorobám a přemnožování škůdců. Na stejné místo by se cibule měla vrátit nejdříve po třech letech. Stejně tak se vyhněte místům, kde jste pěstovali příbuzné plodiny, například pórek nebo česnek. Posílit obranyschopnost cibule můžete namočením sadby do roztoku soli nebo jedlé sody, jak jsme poradili na webu Chalupáři-Zahrádkáři.

Výsadba česneku před zimou: 2 tajemství dobré sklizně

Výsadba česneku před zimou: 2 tajemství dobré sklizně

Kam vysadit cibuli, aby se jí nadmíru dařilo

Důležité nejen při pěstování cibule, ale všech druhů zeleniny je odpovídající střídání plodin na záhoně. Díky němu nedochází k jednostrannému zatěžování půdy jednou plodinou a přemnožení škůdců. Cibuli se nejvíce vyplatí vysadit po „hladových“ plodinách, jako jsou rajčata, okurky nebo papriky, vysvětluje web Zahrada. Jde totiž o tzv. plodinu druhé trati, tedy takovou, která nesnáší čerstvě vyhnojený záhon, ale stále vyžaduje půdu bohatou na humus.

Cibule má pozitivní vliv na spoustu jiných druhů zeleniny. Její aroma dokáže odpudit řadu škůdců a působí tak jako přírodní insekticid. Této její vlastnosti využívám u sebe v zahradě a místo toho, abych jí věnovala jen jeden záhon, ji vysadím na více míst v kombinaci s dalšími druhy. Líbit se jí bude ve společnosti mrkve, kterou ochrání před pochmurnatkou a mšicemi. Vysadit cibuli ale můžete i s červenou řepou nebo petrželí. Paní Hana Z.  Brna ji pěstuje společně s jahodami: „Moje babička říkávala, že cibule jahody chrání před škůdci a že díky ní mají lepší chuť.“

Cibuli můžete vysadit s mrkví, ale nikdy ne po ní iZdroj fotografie: Karen Blakeman / Creative Commons / CC0
Cibuli můžete vysadit s mrkví, ale nikdy ne po ní

Připravte cibuli výživnou půdu

Ačkoliv je cibule poměrně nenáročná zelenina, vyplatí se ji vysadit do řádně připravené půdy. Záhon musí být vyplevelený, zrytý a obohacený o organickou hmotu. Připravit si pro ni můžete speciální směs ze 2kg sušeného kuřecího trusu a dvou sklenic dřevěného popela, jak ukazuje video na YouTube. Ty se postarají o pomalu se uvolňující živiny, mimo jiné dusík, draslík a fosfor. Ubitou a těžkou zeminu odlehčíte přidáním trochy písku. Pokud chcete, můžete stejně jako my v redakci Chalupáři-Zahrádkáři, vyzkoušet cibuli vysadit podle výsevního kalendáře.

Kam sázíte ozimou cibuli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články