Kam zasadit mrkev: Ideálně vedle nějakého stromu, hlavně do polostínu

Pojistěte si letos úrodu mrkve po všech stránkách. Klíčové je především místo, na které ji vysijete – respektive světelné podmínky na něm.

Sklizená mrkev - různé druhy i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mrkev je typicky považována za plodinu, která preferuje plné slunce, aby se optimálně vyvíjela. Potřebuje přibližně 6 až 8 hodin přímého slunce denně pro nejlepší růst a vývoj, jak píše web Skrblík. Nicméně, existují situace, kdy může být výsadba mrkve v polostínu výhodná, obzvláště v horkých a suchých klimatických podmínkách, které během naších lét v posledních rocích často panují. Zejména během rychle přicházejícího jara může být přímé slunce být příliš intenzivní a mohlo by způsobit rychlé vysychání půdy nebo dokonce poškození mladých rostlin.

Výběr stromu a lokalizace:

Tomu však může pomoci výběr vhodné lokality. Pokud se rozhodnete zasadit mrkev poblíž stromu, je důležité zvolit ten, jehož kořenový systém není příliš agresivní. Drobné nebo středně velké ovocné stromy mohou být dobrými kandidáty, jelikož jejich kořeny obvykle nepronikají příliš hluboko a nešíří se příliš daleko od kmene, což zanechává dostatek prostoru i pro kořeny mrkve.

Fígl na úspěšné vysévání mrkve. Smíchejte semínka s kávovou sedlinou a těšte se na výborné výsledky

Péče o mrkev v polostínu

V polostínu může být půda vlhčí než na plném slunci, což může být pro mrkev výhodné, zejména v teplých letních měsících. Přesto je důležité zajistit, aby půda byla dobře odvodněná a nezůstávala přemokřená, jak radí web RadyNaVšechno. A co si ještě pohlídat?

  • Mrkev prosperuje v lehké, hluboké, dobře odvodněné půdě. Před výsadbou je vhodné půdu prohnat a přidat kompost nebo jinou organickou hmotu, aby byla bohatá na živiny a měla správnou strukturu.
  • I když mrkev bude růst v polostínu, je důležité zajistit, aby místo, kde je zasazena, dostávalo dostatek světla během dne. Ranní nebo pozdní odpolední slunce je ideální.
  • Použijte hnojivo s vyváženým poměrem N-P-K a zvažte použití organických hnojiv pro postupné uvolňování živin.
Pokud chcete, aby se letos vaší mrkvi opravdu dařilo, musíte pečlivě vybrat místo pro její zasetí. Parádu udělá i v mírném stínu. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud chcete, aby se letos vaší mrkvi opravdu dařilo, musíte pečlivě vybrat místo pro její zasetí. Parádu udělá i v mírném stínu

Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti také doporučovali hořčičný prášek, který tuto zeleninu ochrání proti škůdcům. A nezapomněli ani na vhodné odrůdy pro výsev.

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro maximální úrodu mrkve?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články