Kbelíky plné borůvek zařídí kávová sedlina. Okyselí půdu, ve které si tak moc libují

Všechna práce, kterou na jaře svým rostlinám věnujete, se vám zúročí na vrcholu sezony. Přikrmte borůvkové keře vhodnými hnojivy a vychutnejte si v létě bohatou úrodu.

i Zdroj fotografie: ChristianSW / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Borůvky jsou oblíbenými bobulemi pro svou sladkou a šťavnatou chuť. Kromě toho obsahují spoustu vitamínů, antioxidantů a dalších prospěšných látek. Ať už máte borůvky nejraději čerstvé nebo zpracované do podoby džemů či jako náplň sladkých kynutých knedlíků, můžete jejich úrodu zvětšit pomocí vhodných hnojiv. Přikrmte na jaře ovocné keře a zmaximalizujte budoucí sklizeň.

Jaké hnojivo je nejvhodnější

Keři borůvek se roste nejlépe v kyselé půdě. Zlepšit podmínky pro jejich růst můžete hnojivy obsahující močovinu, síran amonný nebo dusičnan amonný. Těmito složkami účinně zvýšíte kyselost půdy a keřům se bude dařit výborně. Vyvážené zastoupení všech těchto látek mají často hnojiva určená pro azalky a rododendrony. Použít však můžete i univerzální hnojivo, pokud zvlášť okyselíte i půdu.

Kdy je vhodná doba k hnojení

Ideální doba k hnojení borůvek je hned brzy na jaře. Takto rostlinám dodáte dávku potřebných živin a touto infuzí je probudíte ze zimního spánku. První dávku hnojiva byste měli stihnout ve chvíli, kdy se na větvích objeví poupata, ale ještě předtím, než se rozvinou do listů. V tuto dobu se rostlina ještě částečně nachází v klidovém režimu a kořeny budou mít dostatek času absorbovat z hnojiva veškeré živiny.

Pokud máte borůvky na zahradě vysazené dlouho, tato jediná zálivka hnojivem vám vystačí zase až do dalšího roku. V případě, že právě vysazujete nový keř borůvek, je dobré jej znovu vyživit po 6 týdnech. Po přesazení může být rostlina ve stresu a kořeny nepřijmou veškeré živiny. Z další dávky hnojiva doplní potřebné zásoby, aby mohl keř správně růst.

Borůvky v misce iZdroj fotografie: Pixabay

Otestujte a zlepšete půdu

Čas od času se vyplatí půdu pod borůvkami otestovat, abyste podle zjištěných hodnot mohli vybrat to nejvhodnější hnojivo a popřípadě další přípravky vhodné k jejímu okyselení. Do půdy můžete přidat také mykorhizní houby, které zvětší plochu kořenového systému, a navíc pomáhají zpracovávat živiny z půdy. Keř díky houbám dokáže přijmout z půdy mnohem více živin i vody.

Pod keře borůvek nezapomeňte přidat mulčovací směs. Ta zabrání odtékání hnojiv a zajistí rostlině větší vlhkost. Mulčováním můžete také předejít zarůstání keře plevelem. Borůvky nebudete muset tak často zalévat a přesto budou mít dostatek vody ke svému růstu. Čím více péče v průběhu roku tomuto ovocnému keři dopřejete, tím více úrody si v létě vychutnáte.

Jak hnojit borůvky iZdroj fotografie: Pixabay

Jak okyselit půdu pro borůvky

Přírodní kávová sedlina substrát příjemně okyselí. Existují však i další způsoby, jak toho dosáhnout. Z komerčních prostředků je možné použít například síru (je však třeba ji aplikovat nejméně rok před výsadbou borůvek) nebo speciální kyselá hnojiva. Z přírodních prostředků se pak skvěle hodí:

  • rašelina,
  • ocet rozmíchaný ve vodě (stačí půl lžíce octa a 2 litry vody),
  • borové jehličí.
Jak zasadit borůvky na zahradě a pečovat o ně

Jakou péči dopřáváte svým borůvkám na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články