Mrkev na příští rok je možné vysít už teď – pozor však musíte dát na teplotu půdy. Pokud bude vysoká, začne klíčit předčasně.
Zkušení zahrádkáři používají specifické agrotechnické postupy, které jim usnadní práci na začátku příští zahrádkářské sezóny a umožní získat brzkou sklizeň mnohé oblíbené zeleniny – mimo jiné i mrkve. Při této technice je však třeba si pohlídat některé důležité faktory, a to především teplotu půdy, jak píše web Gothic Arch Greenhouses.
Příprava záhonů před výsevem
Před podzimní výsadbou mrkve je nezbytné důkladně připravit záhony. To však podle mých zkušenosti rozhodně neznamená jen odstranění plevele – kroků je třeba provést mnohem více.
- Pomocí rycích vidlí nebo rýče obraťte půdu do hloubky asi 25 cm. Tím se půda nakypří, což usnadní růst mrkve a tvorbu rovných kořenů.
- Přidejte organickou hmotu, například kompost nebo dobře uleželý hnůj, v množství jednoho kbelíku na metr čtvereční. Tím se půda obohatí o důležité živiny a zlepší se její struktura.
„Pokud dáváte přednost minerálním hnojivům, aplikujte superfosfát (1 polévková lžíce), draslík (1 polévková lžíce) a dřevěný popel (1 šálek) na metr čtvereční,“ radí Petr N. ze Znojma, který se zahrádkaření věnuje dlouhodobě.
Jak vyzrát na špatnou zeminu
Pokud je vaše půda těžká a hutná, zvažte přidání hrubého říčního písku, rašeliny nebo jílu, abyste zlepšili její strukturu. V případě kyselých půd můžete použít dolomitické vápno v množství 200 gramů na metr čtvereční k neutralizaci kyselosti. Následně aplikujte na celou plochu roztok síranu měďnatého (7 gramů na kbelík vody), abyste zabránili výskytu houbových chorob. Podobně se doporučuje postupovat i při přípravě záhonů před výsadbou česneku, jak jsme na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři psali nedávno.
Kdy vysévat mrkev v zimě
Výsev zimní mrkve vyžaduje specifické načasování, aby byl zajištěn úspěšný růst. Po výskytu prvních mrazů srovnejte plochu pro výsadbu, vykopejte jámy a zakryjte je jakýmkoli vhodným ochranným materiálem. Takto je ponechte, dokud teplota půdy neklesne na 0 až 2 °C. Období stálých nízkých teplot obvykle začíná koncem října až začátkem listopadu. I když v tomto období napadne sníh, není to problém; můžete ho snadno odklidit, jak radí web Savy Gardening.
Jakmile je teplota půdy vhodná, odstraňte ochranný materiál a začněte do jamek vysévat suchá semena mrkve. Po výsevu zasypte semena pískem nebo rašelinou, a nakonec půdu urovnejte kompostem. Nově zasetá semena ihned nezalévejte. „Při podzimním výsevu zvyšte výsevek o 20 až 25 % ve srovnání s jarním výsevem,“ dodává Milada H. z Hustopečí, protože podle ní je ujímání semen v tomto období horší. Během sezóny pak mladé mrkvi dopřejte síran draselný, jak jsme o tom na webu Chalupáři-Zahrádkáři také psali.