Super úroda a hlavně žádné nemoci: Než zasadíte česnek, ošetřete ho humátem draselným

Výsadbu česneku na podzim lze určitě doporučit. Aby se však úroda vydařila, je třeba dodržovat některá pravidla – skvělým pomocníkem je například oblíbený humát draselný.

Palice česneku velké jako dětská pěst – pomůže vám močovina i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česnek se tradičně sází koncem září až začátkem října, aby se připravil na chladnější měsíce. Jedním ze základních kroků, jak dosáhnout skvělé úrody a udržet choroby na uzdě, je jeho ošetření humátem draselným.

Výběr správného česneku pro výsadbu

Pro vypěstování robustních a zdravých cibulí česneku je zásadní začít se správným výsadbovým materiálem. Při výběru stroužků k výsadbě je třeba brát v úvahu následující klíčové skutečnosti:

  • Vysazujte česnek ozimý: Při přípravě na zimu je nezbytné vybrat ozimý česnek. Ten se vyznačuje tím, že má silný centrální stonek nebo cibulku. Tento bulbus obsahuje energii a živiny nezbytné pro přežití rostliny v zimě a následný růst na jaře.
  • Třídění česneku: Abyste si zajistili velké a zdravé hlavičky česneku, roztřiďte sadební materiál. Vyhoďte všechny stroužky, které jsou malé, poškozené nebo odbarvené. Jen z těch velkých a zdravých vyrostou velké a zdravé hlavičky česneku.
Aby listy česneku nežloutly iZdroj fotografie: Depositphotos
Výsadba česneku na podzim je velmi oblíbená – vede totiž k brzkému jarnímu rašení i rychlé úrodě

Kouzlo ošetření humátem draselným

Před výsadbou je důležité česnek ošetřit humátem draselným, který ho ochrání před houbovými chorobami a škůdci. Připravte si ošetřovací roztok smícháním následujících ingrediencí:

  • 1 čajová lžička humátu draselného
  • 1 čajová lžička jablečného octa
  • 1 litr vody

Ponořte vybrané stroužky česneku do léčebného roztoku. Dbejte na to, aby roztok stroužky pokryl, ale nezalil je zcela. Stroužky česneku poté nechte v roztoku namočené 1 až 5 dní. Během této doby humát draselný a další složky pomohou chránit česnek před případnými houbovými chorobami a škůdci. Po uplynutí doby namáčení vyjměte stroužky česneku z roztoku a nechte je usušit na vzduchu. Jakmile jsou suché, můžete přistoupit k výsadbě.

Čím hnojit česnek na jaře, aby byly jeho palice opravdu obří iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se úroda česneku vydařila, je třeba dodržovat některá pravidla – skvělým pomocníkem je například oblíbený humát draselný

Výsadba česneku – jak na ni

Nyní, když jsou vaše stroužky česneku ošetřeny humátem draselným a připraveny k výsadbě, pojďme se ponořit do procesu výsadby:

  • Vysaďte česnek koncem září až začátkem října. Tento časový rámec umožňuje česneku vytvořit kořenový systém před nástupem zimních mrazů.
  • Připravte záhon na výsadbu nakypřením půdy a jejím doplněním organickou hmotou, například kompostem. Zajistěte dobrou drenáž, abyste zabránili přemokření.
  • Pokud je to třeba, připravte půdu doplněním organominerálních hnojiv.
  • Stroužky česneku sázejte asi 2 až 3 cm hluboko špičkou nahoru.
  • Na záhon nasypte vrstvu mulče, například slámy, aby se regulovala teplota půdy, zachovala vlhkost a potlačil růst plevelů.

Jak postupujete při výsadbě česneku vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články