Kdy zasít rajčata pro sazenice: Ideální doba je začátkem března

Pojistěte si letos úrodu rajčat jednoduše tak, že je vysijete včas. Právě teď je k tomu ta opravdu správná doba. Nepromeškejte ji.

Kdy zasít rajčata pro sazenice: Ideální doba je asi začátkem března i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rajčata se svými zářivými barvami a šťavnatou chutí jsou hvězdami zahrady a vyžadují naši pozornost i péči. A když se stránky kalendáře přehoupnou do března, zahrádkáře i milovníky rajčat naplní pocit očekávání. Právě teď je totiž ideální doba k jejich výsevu.

Probuzení rajčat: Předehra k výsevu

Cesta začíná na začátku března, v době, kdy se již venku trochu otepluje. Semínka rajčat je však třeba správně probudit. Pomůže jim ponoření do vlažné vody na 12 až 48 hodin před výsevem. To nejen urychlí klíčení, ale také odplaví inhibitory, které příroda chytře vytvořila, aby zabránila předčasnému klíčení.

Pokud nemáte svůj osvědčený zdroj semínek, můžete vyzkoušet i ta z plodů se supermarketu. Chalupáři-Zahrádkáři však v minulosti upozornili na nepříjemná rizika. Ne vždy vám totiž vyroste to, co si přejete.

Časté chyby při pěstování sazenic: Od špatného zalévání až po hnojení

Časté chyby při pěstování sazenic: Od špatného zalévání až po špatné hnojení

Příprava půdy pro růst

Sáhněte po substrátu určeném pro výsev a množení. Lehká vrstva půdy, ne větší než půl centimetru, poslouží vašim semínkům jako příjemná přikrývka, která jim umožní jejich ničím nerušenou cestu vzhůru za světlem.

Jak se dny mění v týdny, semena reagují na teplo a světlo a začínají svůj první tanec klíčení. Tento magický okamžik, kdy z půdy vyrazí život, je pro zahradníky signálem k zahájení jemného procesu přesazování, jak radí web ZahradnictvíŠebrov. Každý mladý semenáček musí být přesunut do svého vlastního prostoru, kde může vzkvétat. Určitě s tímto krokem neváhejte. Mně se už párkrát podařilo tenhle okamžik prošvihnout a musím říct, že takové sazeničky se poté ujímají mnohem hůře.

Aby se vám letos úroda rajčat opravdu vydařila, musíte už teď začít s jejich výsevem. Odkládat se to opravdu nevyplatí. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vám letos úroda rajčat opravdu vydařila, musíte už teď začít s jejich výsevem. Odkládat se to opravdu nevyplatí

Péče o mladé rostliny

Jak sazenice rostou, jejich potřeby se vyvíjejí. Web iReceptář doporučuje udržování na slunném místě s teplotou nad 22 °C, což podporuje jejich silný a zdravý vývoj. S blížícím se květnem je pak také třeba začít mladé sazeničky otužovat, aby jim přechod ven nezpůsobil příliš velký šok. Mnoho šikovných tipů pro tento krok popsali Chalupáři-Zahrádkáři zde.

Jak se o rajčata během výsevu staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články