Když je malá úroda třešní: Může za to většinou překyselená půda

Příliš kyselé podloží může způsobit, že vaše třešně letos skoro nezaplodí. Celý problém však naštěstí můžete vyřešit opravdu snadno.

i Zdroj fotografie: Guithem Vellut / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Třešně jsou oblíbené pro svou lahodnou chuť – dosáhnout bohaté úrody však může být někdy náročné. Jedním z častých problémů, který může významně ovlivnit úrodu tohoto lahodného a zdravého ovoce, je podle webu NašeKrásnáZahrada kyselost půdy.

Proč kyselá půda vadí

Kyselost půdy hraje zásadní roli pro zdraví rostlin, protože ovlivňuje dostupnost živin. Třešním se obvykle daří v mírně kyselé až neutrální půdě (pH 6,0 až 7,5). Pokud je totiž jejich podloží příliš kyselé, může to stromům bránit ve vstřebávání základních živin, jako je vápník, draslík a hořčík, které jsou důležité pro kvalitu ovoce a zdraví stromů. Mezi hlavní příznaky příliš kyselé půdy patří tyto tři problémy:

  • Žloutnutí listů (chloróza)
  • Špatné nasazování a vývoj plodů
  • Zakrnělý růst

Náprava kyselosti půdy

Já osobně doporučuji použití zahradního vápna, které může zvýšit pH půdy a snížit její kyselost, což potvrzuje i web VašeLepšíÚčetnictví. Je ovšem vždy důležité nejprve otestovat pH půdy, aby bylo možné určit správné množství potřebného vápna, a teprve poté přikročit k akci. Jinak byste mohli nadělat více škody než užitku.

Co právě teď udělat s třešněmi, abyste letos získali maximální úrodu. Ochraňte je nejen před chorobami a škůdci

Pokud je v půdě navíc i nízká i hladina hořčíku, může být prospěšné dolomitické vápno, které obsahuje vápník i hořčík zároveň. A klidně s ním můžete hnojit preventivně, ničemu to neublíží,“ sdílí své zkušenosti čtenář Karel N. z Opočna.

Pomůže i popel ze dřeva

Skvělou alternativou k vápnu je dřevěný popel, který lze rovněž použít k neutralizaci kyselosti půdy, jeho účinek je však spíše dočasný. A pozor si dejte i na správnou zálivku. Přemokření nebo naopak špatně odvodněná půda může vést k hnilobě kořenů a nedostatečné zavlažování v období plodů zase může způsobit jejich opad. I tady je tedy klíčem střídmost.

Jak ošetřit třešeň a višeň – podrobný návod iZdroj fotografie: Freepik
Aby byla letos úroda vašich třešní opravdu maximální, pak ji rozhodně nenechávejte náhodě. Problémy způsobuje i kyselost

Kolem základny stromu pak doporučuji navršit vrstvu organického mulče, který pomáhá udržovat vlhkost a zároveň regulovat teplotu půdy. A ke hnojení můžete podle návodu redakce Chalupáři-Zahrádkáři použít slepičí trus.

Jak se o své třešně staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články